Качеството на съня - оказва ли влияние светлината през нощта
549Хората, които живеят с отблясъци от улични светлини са по-склонни да съобщават за проблеми със съня. Колко пъти сте ставали раздразнителни когато някой около Вас е включил лампата за четене или когато дневната светлина струи през прозорците когато се опитвате да заспите?
Много фактори могат да повлияят на способността ни да спим. Твърде много шум и твърде много кофеин са често срещани виновници, но светлината също може да попречи да си починем адекватно. Специалистът по нарушения на съня д-р Риена Мехра, клиника Кливланд разяснява този въпрос.
Хората, които живеят в по-гъсто населени райони, които са осветени през нощта с ярки улични светлини или реклами са по-склонни да съобщават за проблеми със съня, сочат изследвания.
Въпреки, че проучването не доказва причина и следствие учените смятат, че интензивното външно осветление вечер пречи на качеството на съня. Проучванията показват, че хората с висока експозиция на светлина през нощта са по-склонни от тези в слабо осветени региони на страната да бъдат недоволни от количеството или качеството на съня.
Нарушаване на циркадния ритъм
Твърде много светлина може да повлияе на качеството на нашия сън. Всичко е свързано с нашия естествен циркаден ритъм или цикъла сън/събуждане.
Нашият циркаден ритъм ни кара да се чувстваме по-бдителни или сънливи в зависимост от времето на деня. Нивата на мелатонин, хормон, който насърчава съня се повишават вечер и излагането на светлина забавя освобождаването на този хормон.
Излагането на светлина по същество нарушава донякъде нашия циркаден ритъм. Това е особено вярно през нощта, ако ярка светлина свети през нощта когато трябва да спим.
Изследване на хормона на щитовидната жлеза TSH от Лаборатории Кандиларов
Ярката светлина не само ни държи нащрек, но е най-силният външен сигнал, който трябва да сигнализираме за нашия циркаден ритъм. По принцип ние вземаме сигнали от интензитета на светлината и времето на светлината и това е което ни помага да спим и да се събуждаме.
Не само това, но нарушените циркадни ритми също са свързани със затлъстяване, депресия, сезонно афективно разстройство и диабет. Колкото повече светлина има толкова по-малко спим.
Изследвания показват, че тези, които са били изложени на светлина докато спят получават около 10 минути по-малко сън на нощ. Те също са по-склонни да съобщават за умора, да се събуждат объркани през нощта и да имат прекомерна сънливост и нарушено функциониране през деня.
Тези, които живеят в градове с население от 500 000 или повече са изложени на улично осветление три до шест пъти по-интензивно от тези, които живеят в по-малко населени райони.
Как да предприемем превантивни мерки?
Ако живеете близо до ярко улично осветление добра идея е да вземете превантивни мерки.
Затъмняващите завеси са страхотни и могат да бъдат много ефективни особено за работници на смени, които работят през нощта. Когато работниците на смени се приберат вкъщи и след това се опитат да спят това е трудно, ако слънцето и дневната светлина прониква през прозорците.
В допълнение към затъмняващите завеси или сенници маската за сън, която покрива очите може да бъде ефективна за блокиране на нежеланата светлина.
Ако сте от хората, които обичат да превъртат социалните си медии или да гледат видеоклипове на смартфона преди да заспят важно е да започнете да се отучвате от този навик. Смартфоните излъчват синя светлина, която имитира дневна светлина, а това от своя страна пречи да заспите навреме. Създайте си навика да прекъсвате времето си пред екрана един час преди лягане (това включва и телевизори) и вижте разликата преди когато затворите клепачи преди да се пренесете в съня.