Как се отразява промяната на сезоните върху симптомите на ревматоиден артрит
2033Ревматоидният артрит (РA) е прогресивна форма на възпалителен артрит при която свръхактивната имунна система атакува лигавицата на ставите. Това причинява болка, скованост и подуване на ставите.
Големи проучвания за ефектите на времето върху РА са малко. Въпреки това има някои доказателства които предполагат, че сезонните промени във времето могат да повлияят на симптомите на РА. Някои пациенти с РА забелязват, че симптомите им се влошават през определени периоди от годината. Сезонните промени във времето могат да предизвикат обостряне на РA през зимните, пролетните или летните месеци.
Обостряне на РА
Хората с РА изпитват периоди на обостряне на РА. По време на пристъп пациентите ще изпитат период на по - интензивни симптоми на РА включително:
- висока температура
- умора
- болки в ставите, подуване или скованост
Пристъпите са последвани от ремисии когато симптомите се подобрят. Пациент със заболяването може да определи пристъпа като период от време когато симптомите се увеличават и евентуално това да ги накара да пропуснат социални или работни ангажименти.
Лекарите често определят пристъпите като периоди на по - голямо засягане на ставите, значителна промяна в лабораторните изследвания или и двете.
Случаите на обостряне понякога нямат известна причина. Друг път могат да бъдат свързани със задействания като:
- храна въпреки, че няма доказателства които да подкрепят някакви специфични хранителни тригери на РА
- инфекции или други медицински проблеми
- настроението или нивото на стрес на човек
- повишена физическа активност
- метеорологично време
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА РЕВМАТОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Как времето може да предизвика обостряне на РА
Някои научни доказателства сочат, че метеорологичните или сезонните промени могат да повлияят на симптомите на РА. Експертите не разбират точно защо тази връзка може да съществува.
Някои теории отчитат, че:
Промените в барометричното налягане по време на студен фронт причиняват свиване и разширяване на сухожилията, мускулите и болка в костите. Това причинява болка в тъканите които засяга артритът.
Ниските температури могат да увеличат дебелината на синовиалната течност между ставите така, че ставите да станат по - сковани и по - трудни за движение. Хората може да са по -малко активни при по - студено време което влошава симптомите. Екстремното време влошава симптомите на РА.
Сезоните и обостряне на РА
Проучване от 2019 г. на повече от 12 000 души с ревматоиден артрит стига до заключението, че избухването на симптомите в малките стави на ръцете и краката се появява най - често през пролетта, след това през зимата. Сезонните промени изглежда имат по-малко влияние върху по - големите стави.
В по - малко проучване от 2020 г. изследователите откриват, че екстремните температури през лятото и зимата значително повлияват симптомите на РА. Други автоимунни състояния като синдром на Сьогрен също изглежда се разпалват по време на екстремно време през лятото и зимата.
Разчитане на лабораторни изследвания! Онлайн консултация с лабораторен лекар.
Някои хора съобщават, че симптомите на болка и артрит се влошават по време на периоди на студ, дъжд и ниско атмосферно налягане. Други казват, че обострянията обикновено се появяват когато навън е влажно или горещо. Засега няма научен консенсус за това как времето влияе на избухването на РА.
В проучване от 2019 г. изследователите приложили при 2658 души приложение за смартфони, за да проследяват редовно нивата на болка, времето, настроението и нивата на физическа активност. В продължение на 6 месеца повечето хора съобщават за умерено увеличаване на болката или дискомфорта когато времето е било влажно или ветровито или когато атмосферното налягане е било ниско. Тези открития се прилагат дори когато изследователите са взели предвид настроенията и нивата на физическа активност на човека.
Участниците са хора с остеоартрит и други медицински състояния. Констатациите може да не се прилагат универсално за всички пациенти с РА.
Изследователите също така отбелязват, че констатациите могат да бъдат пристрастни от предишните вярвания на участниците, тъй като хората, които се присъединяват към този тип проучване, може вече да вярват, че има връзка между техните симптоми и времето.
В малко проучване от 2013 г. изследователите разглеждат ефектите от температурата върху симптомите при предимно хора на средна възраст посещаващи спешно отделение за РА. Те открили, че по - ниските температури обикновено са свързани с пристъпи на РА при хора на възраст между 50 и 65 години.
Изследователите не откриват асоциации с влажността или атмосферното налягане. Те отбелязват, че това може да се дължи на факта, че са провели проучването в Мадрид, Испания където климатът е сух и стабилен.
Те не можаха да обяснят защо няма значителна връзка между симптомите на РА и времето при по - млади или по - възрастни хора. Те спекулират, че студеното време може да причини скованост в мускулите около ставите което може да влоши симптомите на артрита.
Проучвания които не са намерили връзка
Не всички изследователи са съгласни, че определено време или сезони причиняват или са свързани с болка при РА или скованост.
Трудно е да се създаде проучване което да вземе предвид многото потенциални фактори които биха могли да повлияят на симптомите на РА на човек, от храните до нивата на стрес или активност. Възможно е температурните крайности да влияят на настроението и способността на човек да се упражнява което от своя страна оказва влияние върху симптомите на РА.
В допълнение участниците в проучването може вече да вярват, че има връзка между определени метеорологични модели и обострянията на РА. Това може да повлияе на начина по който те сами отчитат симптомите си и в допълнение към общите резултати.
Преглед на няколкостотин проучвания от 2012 г. установява само 19 които са с достатъчно високо качество за включване. Авторите заключават, че изследването не свързва окончателно времето и симптомите на РА и че са необходими допълнителни проучвания за обективно измерване на симптомите на РА.
Това не означава, че времето не влияе на симптомите на РА. Други изследователи са открили корелация. Въпреки това тъй като висококачествените и безпристрастни проучвания са трудни за проектиране експертите може никога да не стигнат до окончателно заключение.
Как да се справим със сезонните пристъпи на РА?
Трудно е да се избегнат сезонни или свързани с времето обостряния на РА. Има обаче някои стратегии за облекчаване на симптомите на РА.
Следните стъпки могат да помогнат, ако изглежда, че студеното време е свързано с пристъп на РА:
- Облечете се подходящо за времето. Някои изследвания показват, че ако по - студеното време влоши симптомите на артрита носенето на по - топли дрехи които са предназначени да задържат топлината може да помогне. Повечето топлина се губи от крайниците така, че е важно да носите шал, шапка, ботуши и ръкавици
- Носете термични компресионни ръкавици. Те отделят топлина и компресират пръстите, за да намалят отока
- Поддържайте рутинни упражнения. Хората са склонни да се движат по-малко през зимата, но оставането на физическа активност е от решаващо значение за управлението на РА
Сърдечно - съдовите упражнения, силови тренировки и разтягане могат да помогнат за:
- облекчаване на болката и сковаността
- подобряване на обхвата на движение
- повишават енергийните нива и настроението
Използвайте топлинна терапия. Топли компреси, душове и вани могат да помогнат за отпускане на мускулите и да подобрят толерантността към болката.
Говорете с лекар за прием на добавка с витамин D. Хората са склонни да имат недостиг на витамин D през зимата. По - ниските нива на витамин D са свързани с по - тежък РА и чувствителност към болка.
Ако времето или сезонните промени повлияят на РА пациентите трябва да говорят с лекар как безопасно да управляват симптомите си. Лекарят може да препоръча увеличаване на лекарствата или промени в терапията.
Изследователите все още не са съгласни относно точния ефект който времето и сезоните имат върху РА. Това не означава, че хората не изпитват пристъпи на симптомите на РА през определени сезони или метеорологични условия като дъжд или ниски температури.
Носенето на по - топли дрехи и поддържането на активност през зимните месеци може да помогне. Лекарят ще работи с пациента, за да коригира плана за лечение, ако е необходимо и да се управляват сезонните пристъпи.
https://www.medicalnewstoday.com