Каква е хормоналната функция на плацентата! Какви хормони секретира и какво е тяхното значение?
8804Плацентата е орган, който възниква по време на бременността от майчините тъкани и благодарение на нея става развитието и растежът на плода. Плацентата има съдове, през които се транспортират хранителни вещества, витамини, минерали, хормони и др. Те са необходими за правилната органогенеза (развитието на органите и системите). През други съдове се транспортират ненужните вещества от метаболизма на плода и те попадат в майчиното кръвообращение, от където се елиминират. Освен тази основна функция, плацентата има и други, като например хормонална. Тя синтезира и секретира хормони, които са от огромно значение за правилното протичане на бременността и подготовката на майчиния организъм за раждането.
Какви хормони произвежда плацентата и какво е тяхното значение за бременността?
- естрогени
- прогестерон
- човешки хорион-гонадотропин (чХГТ)
- човешки хорион-соматомамотропин (чСМТ, лактоген)
Естрогени. Те са много важни хормони, защото имат ключово значение в подготовката на майчиния организъм за раждането и правилното протичане на бременността. Естрогените се увеличават с напредването на бременността и са най-високи към нейния край. От майчините надбъбреци и тези на плода се секретират два мъжки полови хормона (андрогените дехидроепиандростерон и 16-алфа хидроксидехидроепиандростерон), които се превръщат в естрогени. Влиянието на естрогените е голямо. Те стимулират растежа на матката и подпомагат нейното увеличаване, стимулират развитието на млечните жлези и ги подготвят за предстоящото кърмене, увеличават външните полови органи на майката, отпускат меките тъкани на таза и перинеума като по този начин подготвят женското тяло за естествено раждане и по-благоприятно преминаване на плода през родовия канал.
Вижте ваучери с отстъпки за преглед при гинеколог и проследяване на бременност ТУК!
Прогестерон. Също много важен хормон, който не случайно се нарича "пазителят на бременността". Абсолютно с право е наречен така, тъй като прогестеронът намалява маточните контракции и по този начин предотвратява спонтанни аборти. Освен това също има отношение към подготвянето на гърдите за кърмене. В началото на бременността той се продуцира от жълтото тяло, а след това от плацентата. През първите седмици благодарение на прогестерона се образуват клетките, които изхранват ембриона докато се формират плацентата заедно с пъпната връв.
Вижте ваучери с отстъпки за изследвания на полови хормони ТУК!
Човешки хорион-гонадотропин (чХГТ). Това е хормонът, чрез който се доказва бременност с уринен и кръвен тест. ЧХГ започва да се секретира и да увеличава своите нива още с оплождането и имплантацията на зиготата. Максимални серумни нива достига около 12 седмица и те се задържат около тях горе долу през цялата бременност. ЧХГ не позволява на жълтото тяло да претърпи обратно развитие и това е основната му функция. През първите месеци от бременността ЧХГ стимулира секрецията на естрогени и прогестерон от жълтото тяло. Тази функция се поема след това от плацентата, но до тогава жълтото тяло осигурява правилното протичане на бременността.
Човешки хорион-соматомамотропин (чСМТ). Нарича се още лактоген. Този хормон има отношение в подготовката на гърдите за лактация. Има влияние също така върху метаболизма на майката с цел да се подобри храненето на плода. По структура наподобява растежният хормон, но е по-слабо активен. В майчиния организъм води до инсулинова резистентност, мобилизира мастните депа с цел да се получава повече енергия.