Какво се случва с тялото ни под действие на ниските температури? Как да окажем първа помощ при измръзване?
8806С настъпването на зимния сезон и падането на температурите все по - често ще започнем да чуваме за планинари и туристи, пострадали от преохлаждане. Любителите на планината и зимните спортове обаче не са единствения засегнат контингент. Бездомниците често стават жертви на ниските темпераури по време на зимния сезон, а крайните възрастови групи - деца и възрастни хора са застрашени поради слабите компенсаторни механизми, с които разполагат.
Какво е действието на ниските температури върху организма?
Нашето тяло може да губи топлина по четири основни механизма - излъчване, изпарение, провеждане и конвекция. Най - голям процент топлина - 55 - 65 % се губи чрез излъчване. Около 30 % се губят чрез изпарение през кожата и при дишане. Чрез провеждане се губят едва 15 % топлина, но тъй като топлопроводимостта на водата е 30 пъти по - голяма от тази на въздуха, този процент значително се увеличава, когато дрехите са мокри. Най - малък процент топлина губим чрез конвекция, но той се увеличава значително при ветровито време.
Организма ни има разллични компенсаторни механизми, чрез които се приспособява към ниските температури. Един от тях е свиването на повърхностните кръвоносни съдове, чрез който се намалява загубата на топлина през кожата. Треперенето е друг адаптивен механизъм, чрез който мускулите успяват да произведат по - голямо количество топлина. Надбъбречната жлеза отделя хормоните на стреса - адреналин и норадренали, а метаболитните процеси във всяка клетка се ускоряват. Когато всички тези механизми не успяват да компенсират охлаждането в организма настъпват процеси на хипотермия и измръзване.
Хипотермия
Хипотермията представлява процес на преохлаждане на целия организъм, при който телесната температура спада под 35 градуса. Известна още като " бялата смърт ”, хипотермията се характеризира със следните симптоми - обърканост, вялост, сънливост, забавена сърдечна и дихателна честота, студена кожа. При задълбочаване на състоянието може да се достигне до делир - пострадалите имат халюцинации, а впоследсвие и до кома.
Имръзване
Когато действието на ниските температури е локализирано върху даден участък от тялото говорим за измръзване. От измръзване най - често са засегнати откритите крайни части на тялото - уши, брадичка, устни, чело, пръсти на краката и ръцете. Този процес се разива както поради действието на ниските температури върху тялото, така и поради компенсаторните промени, които настъпват в него - свиването на кръвоносните съдове на кожата. Измръзването протича в 4 степени - първа и втора са повърхностни, при тях има чувство за парене, сърбеж, изтръпване и мравучкане, а при 2-ра степен се прибавят и мехури. Трета и четвърта степен са дълбоки, като при тях се засягат и подлежащите нерви, кръвоносни съдове, сухожилия и мускули.
Как да окажем първа помощ?
Първото, което трябва да направим, когато открием измръзнал човек е да проверим дали има дишане и сърдечна дейност. Под действието на ниските температури, те могат да бъдат много забавени, поради което е необходимо да ги преброим за една минута. Ако липсват дишане и пулс трябва незабавно да бъде започната сърдечно - белодробна реанимация чрез сърдечен масаж и обдишване.
Когато пострадалия има пулс и дишане е необходимо незабавно да бъде пренесен на топло място, мокрите дрехи се събличат, покрива се с одеяла. В случай, че няма с какво да го покрием може да използваме топлината на собственото си тяло. При наличие на вана с топла вода (36 градуса), може да поставим пострадалия или измръзналите му крайници в нея, за около 30 - 40 минути. Не се препоръчва даване на течности през устата, особено алкохол, който разширява повърхностните кръвоносни съдове и така спомага за излъчване на топлината от тялото. Важно е пострадалите максимално бързо да бъдат превозени в затоплен транспорт до медицинско заведение, където да им се окаже специализирана помощ.