Грипната вълна приближава! Как да се предпазим и да се излекуваме навреме?
9435Като всяка година, със застудяването и падането на температурите, приближават и грипните вируси. Те причиняват остри инфекциозни заболявания, най-често на горните и долните дихателни пътища. Всяка година щамовете грипни вируси са абсолютно различни, защото те се отличават с изключителна изменчивост.
Грипните вируси се разделят най-общо на тип А, тип В и тип С. Тип А и тип В са с най-голямо значение за човешката патология. Предават се по въздушно-капков път чрез кихане, кашляне, разговор, смях и т.н. Инкубационният период е между 1 и 3 дни.
Как да разпознаем грипната инфекция?
Има ли възпаление? С-реактивен протеин /CRP/ в МДЛ Липогард за 5.50 лв!
Микробиологично изследване на храчка, за 16.20 лв., от СМДЛ "Микробиолаб"
Вирусната инфекция причинена от грипни вируси се отличава от бактериалната такава. Като всеки един вирусен агент, и грипните причиняват т.нар токсикоинфекциозен синдром. Той включва бурно начало на заболяването, висока температура с по-големи амплитуди в денонощието, отпадналост, втрисане, главоболие, миалгия (болки в мускулите), артралгия (болки в ставите), слабост. По-рядко може да има гадене, повръщане и диарични изхождания.
Грипните вируси покосяват респираторния тракт и съответно предизвикват суха дразнеща кашлица, хрема с безцветна или розовееща секреция, болки при преглъщане. Типично за грипната инфекция е, че гърлото е малиново червено.
Вирусните инфекции имат едно неприятно въздействие върху имунната система и то е, че я понижават. Това е предпоставка няколко дни след началото на грипа да се развие вторична бактериална инфекция. Заради намаления локален и общ имунитет може да настъпят усложнения като гнойна ангина, бактериален ларингит, ларинготрахеит, бронхит или бронхопневмония. Тогава вече гърлото е покрито с белезникави налепи, секретите от носа и трахеобронхиалното дърво са белезникави или жълтеникави. Това е еволюцията на грипната, която не е нужно да приключва така при правилно поведение.
Диагнозата се поставя от лекар на базата на клинична картина и кръвни изследвания (ПКК и С-реактивен протеин). Ако има съмнения за насложена бактериална инфекция е добре да се изследва микробиология на отделените секрети.
Как да се лекуваме и да се предпазим?
Грипната инфекция се разпознава лесно. Лечението в началото на заболяването включва общоукрепващи медикаменти, антивирусни лекарства, имуностимулатори, симптоматично лечение чрез температуропонижаващи средства и болкоуспокояващи, богата и пълноценна храна, почивка. В този етап е НЕУМЕСТНО ПРИЛАГАНЕТО НА АНТИБИОТИК! Защото антибиотика е медикамент насочен срещу бактериални причинители, а при грипната инфекция такъв НЯМА. Антивирусните лекарства спират размножаването на вирусите и състоянието се подобрява значително. Антибактериалните препарати нямат влияние върху вирусни патогени.
След преценка на лекар и проведени лабораторни изследвания, ако се установи налична вторична бактериална инфекция, антибиотик трябва да бъде включен в лечението.
Предпазването от грипни инфекции става чрез периодичен прием на общоукрепващи и имунистимулиращи средства, прилагане на противогрипна ваксина, избягване на контакти с болки хора. Най-важното е навременното лечение и адекватно приложените мерки.
Автор: Лилия Илиева
Беше ли полезна тази статия? Моля, споделете я с приятели и ни подкрепете. Така ще можем да правим здравето по-достъпно. Благодаря!