Какво трябва да знаем за метаболизма
4041Метаболизмът се отнася до биохимични процеси протичащи във всеки жив организъм за поддържане на живота. Тези биохимични процеси позволяват на организма да расте, да се размножава, да възстанови наранявания и реагира на влиянието на околната среда. Общоприето е мнението, че слабите хора имат по-висок метаболизъм, а хората с наднормено тегло имат по-бавен метаболизъм. Всъщност това е много рядко.
Скорост на метаболизма
Дългосрочните стратегии като увеличаване на мускулната маса в крайна сметка могат да имат ефект. Определянето на енергийните нужди на тялото, а след това адаптирането на начина на живот ще има по-бърз ефект върху промяната на телесното тегло.
Забрави за мазнините! V-Shape на три зони за 50 лв., от "Anette aesthetics"
Пакет Здраве - специализирани програми при различни заболявания в Център Баланс!
Какво представлява метаболизмът?
Метаболизъм включва два основни процеса - анаболизъм катаболизъм.
Анаболизмът е процес на изграждането на съединения. Поредица от химични реакции, които изграждат молекули от по-малки компоненти. Анаболните процеси обикновено изискват енергия.
Катаболизмът е процесът на разграждането на съединенията. Поредица от химични реакции, които разграждат сложните молекули на по-малки единици. При катаболните процеси се отделя енергия.
Анаболизмът позволява на тялото да генерира нови клетки и да поддържа всички тъкани. Анаболните реакции в организма използват прости химикали и молекули за производството на много крайни продукти. Примерите включват растеж и минерализация на костите и увеличаване на мускулната маса. Класическите анаболни хормони са:
- Хормон на растежа произведен от хипофизната жлеза, който стимулира растежа
- Инсулин произведен от панкреаса. Регулира нивото на глюкоза в кръвта. Клетките не могат да използват глюкозата без инсулин
- Тестостерон, който отговаря за развитието на мъжки белези като по-дълбок глас и окосмяване по лицето. Също така укрепва мускулите и костите
- Естроген, който участва в укрепването на костната маса, както и в развитието на женските белези като гърдите.
Катаболизмът като процес на разграждане използва по-големи съединения, за да се създадат по-малки съединения освобождавайки енергия в процеса. Катаболизмът осигурява енергията, необходима на нашите тела за физическа активност, от клетъчните процеси до движенията на тялото. Катаболните реакции в клетките разграждат полимерите (дълги вериги от молекули) до техните мономери (основни единици), например:
- Полизахаридите се разграждат до монозахариди, например нишестето се разгражда до глюкоза
- Нуклеиновите киселини се разграждат до нуклеотиди. Нуклеиновите киселини като тези, които изграждат ДНК се разграждат до пурини, пиримидини и пентозни захари. Те участват в осигуряването на енергия на тялото.
- Протеините се разграждат до аминокиселини. При някои реакции протеинът се разгражда до аминокиселини, за да се получи глюкоза.
Когато се храним тялото ни разгражда хранителните вещества. Това освобождава енергия, която се съхранява в молекулите на аденозин трифосфат (АТФ) в тялото. АТФ се счита за "енергийната валута на живота".
Енергията съхранявана в АТФ е горивото за анаболните реакции. Катаболизмът създава енергията, която анаболизмът изразходва за синтезиране на хормони, ензими, захари и други вещества, за клетъчен растеж, възпроизводство и възстановяване на тъканите.
Телесно тегло
Телесното тегло е резултат от катаболизъм минус анаболизъм. Количеството енергия която освобождаваме в телата си (катаболизъм) минус количеството енергия което телата ни изразходват (анаболизъм). Излишната енергия се съхранява или като мазнина или като гликоген в мускулите и черния дроб. Гликогенът е основната форма за съхранение на глюкоза в организма.
Въпреки, че наднорменото тегло е резултат от това, че тялото съхранява излишната енергия като мазнини, понякога хормоналните проблеми или основното медицинско състояние могат да повлияят на метаболизма.
Ако някой има наднормено тегло или затлъстяване може да е препоръчително да се направи медицинска оценка, за да се определи дали медицинското състояние засяга телесното тегло.
Как да изчислим телесното тегло използвайки ИТМ (индекс на телесна маса)? ИТМ е доказан начин за изчисляване на идеалните граници на телесно тегло според възраст и височина.
Изисквания за калории
Има множество начини за определяне на индивидуалните изисквания за калории, включително:
Размер на тялото. По-голямата телесна маса изисква повече калории. Хората с повече мускули по отношение на мазнините ще изискват повече калории отколкото хората, които са със същите килограми, но имат по-малко мускули по отношение на мазнините. Следователно хората с по-високо съотношение на мускули - мазнина имат по-висока базална скорост на метаболизма отколкото хората с по-ниско съотношение на мускули - мазнина при едно и също тегло.
Възраст. С напредването на възрастта се появяват няколко фактора, които водят до по-ниско потребление на калории. Мускулната маса спада, което води до по-високо съотношение мазнини и мускули__. Следните фактори свързани с възрастта намаляват нуждата от калории:
- Хормони - мъжете произвеждат по-малко тестостерон, а жените произвеждат по-малко естроген с възрастта. И двата хормона участват в анаболните процеси, които консумират енергия
- Менопауза - когато жените се приближават към менопаузата има спад в хормоните, които обикновено насърчават използването на енергия. Много жени по-трудно отслабват през този период
- Физическа активност - в по-напреднала възраст хората са склонни да бъдат по-малко физически активни, отколкото когато са били по-млади
- Секс - мъжете имат по-висока скорост на метаболизма от жените, тъй като при тях съотношението мускули към мазнини е по-високо. Това означава, че средностатистически мъж ще изгори повече калории от жена на същата възраст и същото тегло
Отслабване
След определяне на калорийните нужди и потвърждаване, че няма основно състояние допринасящо за наддаване на тегло фокусирането върху три ключови фактора е най-добрият подход:
Получаване на достатъчно сън. Липсата на сън може да допринесе за нарушаване на невроендокринния контрол на апетита. Това може да доведе до преяждане, променена инсулинова резистентност и повишен риск от развитие на диабет тип 2 - всичко това може да доведе до наддаване на тегло.
Няколко проучвания показват, че лишаването от сън уврежда способността на организма да регулира храненето като понижава нивата на лептин. Хормонът, който казва на тялото кога е заситено.
Практикуване на достатъчно упражнения. 6-месечно проучване проведено от изследователи от Медицинския център на университета Дюк изследва въздействието на упражненията върху 53 участници, които водят заседнал начин на живот. Измервали са въздействието на четири нива на физическа активност:
- 19 км ходене седмично
- 19 км джогинг седмично
- 32 км джогинг седмично
- бездействие
Отбелязани са значителни ползи в групите за упражнения.
Подобряване на диетата и храненето. Най-добрият начин да подобрите диетата и храненето е да включите много плодове и зеленчуци. Управлението на броя на консумираните калории всеки ден е важен фактор за контрол на теглото, особено ако се опитвате да отслабнете.
Доказано е обаче, че сериозното ограничаване на калориите е неефективно за дългосрочен успех. Сериозният спад на калориите може да подтикне тялото да промени метаболизма, така че да се изгори много по-малко енергия.
Много нискокалоричните диети обикновено подкопават мотивацията което води до преяждане когато диетата е прекратена. Освен ако много нискокалоричната диета не се наблюдава от добре квалифициран диетолог, нутриционист или лекар съществува значителен риск от недохранване, което не само е вредно за здравето, но и може да повлияе на метаболизма по начин при който трудно да се постигне загуба на тегло.
https://www.medicalnewstoday.com