Хипотиреоидизъм и менталното здраве
3481Лечението на депресия е сложен процес който често включва комбинация от лекарства и терапия. Когато не се лекува тежката депресия може да има значителни последици за здравето включително сърдечно - съдови заболявания.
Броят на хората с клинична диагноза тежко депресивно разстройство се увеличава. През 2017 г. Националният институт по психично здраве установява, че 7,1% от населението на САЩ има диагноза тежка депресия. И все пак тези числа включват само хора които търсят лечение и не включват хора които изпитват леки до умерени случаи на депресия. Следователно броят на хората борещи се с всяка степен на депресия е значителен.
Повечето лекари използват антидепресанти, за да стабилизират неврохормоните които причиняват слабост. И все пак антидепресантите могат да нарушат други системи в тялото включително функцията на щитовидната жлеза.
Според проучване от 2018 г. има силна корелация между психичното здраве и заболяването на щитовидната жлеза, особено този вид заболяване на щитовидната жлеза причинено от автоимунни заболявания като тиреоидит на Хашимото или болест на Грейвс.
Хипотиреоидизъм
Щитовидната жлеза е малка, но мощна жлеза с форма на пеперуда в основата на шията. Произвежда хормони които регулират използването на енергия от тялото заедно с много други жизненоважни функции. Когато производството на хормони на щитовидната жлеза спадне (хипотиреоидизъм) процесите в тялото се забавят и променят засягайки почти всяка система в тялото. Честите симптоми на хипотиреоидизъм включват:
- умора
- студена непоносимост
- запек
- суха, лющеща се кожа
- качване на тегло
- мускулни болки, чувствителност или скованост
- болка, скованост или подуване на ставите
- нередовни менструации
- изтъняване на косата
- забавен сърдечен ритъм
- нарушена памет
- увеличена щитовидна жлеза (гуша)
Връзката между хипотиреоидизъм и депресия
Хората със заболяване на щитовидната жлеза могат да изпитат няколко симптома на психичното здраве. Най - вече пациентите с хипотиреоидизъм често имат симптоми на депресия и лошо настроение.
Тъй като депресията и хипотиреоидизмът имат много прилики погрешната диагноза може да бъде често срещана. Например хората често заключават, че имат депресия преди да се консултират за други причини като заболяване на щитовидната жлеза. Понякога лечението на щитовидната жлеза е само началото за справяне с лошото настроение. Това обаче не винаги е така при хора които имат клинична депресия без засягане на щитовидната жлеза.
Изследванията показват, че оста хипоталамус - хипофиза - щитовидна жлеза участва в развитието на депресия. Както подсказва името тази ос зависи от функцията на хипоталамуса, хипофизата и щитовидната жлеза, за да регулират метаболизма и да реагират на стрес.
Хипоталамусът отделя тиротропин-освобождаващ хормон (TRH). TRH стимулира хипофизната жлеза да произвежда тироид-стимулиращ хормон (TSH). След това TSH стимулира щитовидната жлеза да произвежда хормони на щитовидната жлеза тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3). Тези хормони на щитовидната жлеза след това създават обратна връзка с хипоталамуса.
Подобно на депресията хипотиреоидизмът може да се прояви като обща мудност. Например хората с едно от двете или и двете състояния могат да изпитат:
- умора
- неразположение
- наддаване на тегло
- незаинтересованост и липса на енергия
Общи симптоми
- депресивно настроение
- умора
- наддаване на тегло
- намалено сексуално желание
- проблеми с концентрацията
Типично за депресията
- инсомния
- безпокойство
- невъзможност да се седи неподвижно
- чувство за вина
- мисли за смърт или самоубийство
- планиране на самоубийство
Симптоми при хипотироидизъм
- чувствитеност към студ
- констипация
- мускулни крампи или сковаване
- суха кожа, коса или нокти
- дрезгавост
- забавен сърдечен ритъм
Ендокринолог! Д-р Райна Стоянова - Онлайн консултация
Необходим е кръвен тест чрез който да се прецени функцията на щитовидната жлеза, за да се потвърди диагнозата хипотиреоидизъм.
Когато хората имат депресия несвързана със състояние на щитовидната жлеза антидепресантите могат да стабилизират неврохормоните и да противодействат на депресивните чувства.
Как антидепресантите влияят на щитовидната жлеза
Последните изследвания показват, че антидепресантите променят производството на хормони на щитовидната жлеза. Хората които нямат анамнеза за заболяване на щитовидната жлеза могат да развият хипотиреоидизъм когато приемат антидепресанти. Някои класове антидепресанти могат да попречат на синтеза на хормони на щитовидната жлеза и използването на йод.
Трициклични антидепресанти
Съединенията в трицикличните вещества могат да намалят биологично наличния йод, основна съставка за производството на хормони на щитовидната жлеза. Този клас антидепресанти също се свързва с тиреопероксидазата (ензим, който помага за производството на Т4 и Т3) намалявайки наличността на тези хормони за органите. По този начин пациентите могат да влязат в хипотиреоидно състояние когато приемат този клас антидепресанти.
Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI)
Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин могат да причинят хипотиреоидизъм чрез инхибиране на Т4 и Т3. Обикновено при хипотиреоидизъм се наблюдава повишаване на тироид-стимулиращия хормон (TSH). Въпреки това хората приемащи SSRI не винаги показват промени в нивата на TSH. Като алтернатива не-SSRIs могат да причинят значителни вариации на хормоните на щитовидната жлеза които могат да увеличат или намалят нивата на хормоните на щитовидната жлеза. По този начин пациенти приемащи не-SSRIs могат да бъдат изложени на риск от хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм.
За какво да се внимава при прием на антидепресанти
Освен да наблюдавате функцията на щитовидната жлеза има някои неща за които да внимавате когато приемате антидепресанти със заболяване на щитовидната жлеза:
- Може да отнеме 1-2 месеца, за да получите пълната полза от лекарството след като започнете да го приемате. Понякога дозите се нуждаят от титриране. Може дори да се наложи да опитате различни антидепресанти, за да видите кое ще работи най-добре за вас
- Повечето пациенти приемат антидепресанти поне шест месеца. Все пак, ако сте имали повтарящи се епизоди на депресия Вашият лекар може да Ви държи на това лекарство поне една година
- Не спирайте внезапно приема на антидепресанта освен, ако Вашият лекар не Ви посъветва да го направите. Можете да получите нежелани странични ефекти когато спрете внезапно
- Говорете с Вашия лекар относно пиенето на алкохол докато приемате антидепресанти. Когато се използват в комбинация антидепресантите и алкохолът могат да причинят сериозни проблеми и дори да доведат до гърчове при интензивна употреба
- Не забравяйте да кажете на Вашия лекар за всички други лекарства и добавки които приемате, тъй като те могат да инхибират или прекомерно подчертават ефектите на Вашия антидепресант
Лечение на депресия при заболяване на щитовидната жлеза
Повечето паценти с хипотиреоидизъм и депресия ще видят подобрение в настроението си с лекарства за заместване на хормони на щитовидната жлеза. Въпреки това времето необходимо, за да се видят промените в симптомите е индивидуално при всеки пациент и може да отнеме седмици до месеци.
За възрастните хора които търсят лечение на хипотиреоидизъм могат да очакват да отнеме повече време, за да видят резултатите тъй като лекарствата за щитовидната жлеза често се титрират бавно в тази популация, за да се избегне натоварването на сърцето.
Независимо дали има заболяване на щитовидната жлеза или не повечето хора трябва редовно да наблюдават функцията на щитовидната жлеза когато приемат антидепресанти. Въпреки това, ако имате заболяване на щитовидната жлеза, ще трябва да полагате допълнителни грижи, за да управлявате щитовидната си жлеза.
Вашият лекар ще Ви инструктира да следите внимателно симптомите си. Ако имате повече симптоми на щитовидната жлеза след започване на антидепресант това може да означава, че лекарството засяга щитовидната жлеза.
Също така ще има нужда от редовни кръвни изследвания когато се титрирата дозата на антидепресант, за да се уверите, че функцията на щитовидната жлеза не е засегната. Понякога може да се наложи да се коригират лекарствата за щитовидна жлеза, за да се противодейства на ефектите на приемания антидепресант.
Допълнителни методи за управление на депресивните симптоми
Има и други стратегии за управление на депресивните симптоми освен антидепресантите. Например Вашият лекар може да препоръча промени в начина на живот и терапия, за да подпомогне Вашето психично здраве.
Балансирайте нивата на кръвната захар
Колебанията в кръвната захар значително влияят на нашите емоции. Яжте по - чести хранения, за да избегнете пиковете и спадовете и помислете за увеличаване на здравословните мазнини като същевременно ограничавате въглехидратите.
Намалете стимулантите
Стимуланти като кофеин или алкохол могат да повлияят на настроението ни. За някои генетична вариация на аденозиновия рецептор (протеин) влияе върху начина по който реагираме на кофеина. Кофеинът също така принуждава черния дроб да произвежда повече глюкоза което както бе споменато влияе върху баланса на кръвната захар. Опитайте вместо това чаша гореща вода с лимон или златно мляко.
Добавка със селен
Изследванията показват, че приемът на селен може да повиши настроението и да намали тревожността. Повече селен в диетата може да помогне за понижаване на TPO антителата и намаляване на стреса, депресията и умората. Морските дарове, бразилските орехи и животинските органи са най - добрите хранителни източници на селен.
Опитайте техники за релаксация
Стресът и тревожността карат нивата на кортизол да се покачват което задейства реакцията бий се или бягай. Намерете практика която Ви помага да успокоявате централната нервна система всеки ден. Опитайте йога, дълбоко дишане, масаж или топла вана.
Симптомите на психичното здраве могат да придружават хипотиреоидизма. Ранното откриване и цялостно лечение на състоянието на щитовидната жлеза са от изключително значение. Работете с доверен лекар по щитовидната жлеза, за да разберете диагнозата си и да оптимизирате лечението си.
https://www.palomahealth.com