Кои са най-често срещаните причини за ДЕПРЕСИЯ? Как да се справим с тях?
10324Депресията е заболяване или състояние, което е много широко разпространено, особено към настоящия момент. От депресия страдат както жени, така и мъже. Характерни за нея са апатията, тъжните и депресивни мисли, негативизъм, безсъние, нежелание за работа, срещи, забавление, живот, потиснатост, напрежение, тревожност. Депресията е състояние, което се появява по някаква причина или няколко такива. Лечението трябва да бъде не само на симптомите. Трябва задължително да се работи и по посока да бъдат отстранени факторите, довели до това състояние. Леките форми на депресия могат да бъдат повлияни успешно чрез психотерапия и работа със себе си. При по-тежките състояния може да се наложи първоначално приложение на медикаменти, за да се успокои умът и да може да се работи спокойно с мислите и емоциите.
Причините, които водят до депресия са много и ще се спрем на някои от тях по подробно.
1. Генетична предразположеност.
Преди да разгледаме тази точка трябва да уточним нещо важно: Генетичната предразположеност не означава унаследяване на заболяване, а по-скоро предразположението към него при наличието на дадени фактори! Установено е, че при наличие на тревожни и панически разстройства или депресия в семейството, то следващите поколение имат по-висок риск да развият подобно състояние. Разбира се, това може да се случи при определени обстоятелства, заради унаследените особености на дадената нервна система. Значителен фактор също така е средата, в която израстват и се развиват децата и след това младите хора. Един човек, който има в семейството си хора, страдали или страдащи от тези състояния, не означава че ще се разболее. Дори и да има генетична предразположеност, грижата за себе си, опознаването на собствените мисли и емоции, откриването на корена на гнева, обидата и негативното отношение, стремежът към един по-позитивен и светъл поглед, АБСОЛЮТНО биха предотвратили развитието на подобен проблем. Това не важи само за предразположените хора, но и за всички останали. Чрез работа с емоционалния си и ментален свят, човек опознава себе си и ресурсите си за справяне с дадени ситуации. Това му създава усещане за сигурност и увереност, че може да се справи. Колкото по-осъзнат е човек, толкова по-широк поглед има над живота и това му носи добри мисли и щастие.
2. Потиснати гняв и обида.
Гневът и обидата са тежки емоции, които често не изразяваме и оставаме затиснати някъде на дълбоко в себе си. Но тъй като емоциите са енергия, те няма как да изчезнат в пространството. Задържайки ги в себе си те пак работят, но вътре в нас и срещу нас. Потиснатият гняв е една от най-често споменаваните причини за депресивно състояние. Разбира се, не се касае за два-три пъти потискане на емоции, а за поведение, чрез което непрекъснато не изразяваме себе си и това, което чувстваме. Особено, ако то е негативно. ЗАЩО? Ами защото някой някога ние научил, че това е лошо и грешно. Или другия вариант е насаждането на чувство за вина след излят гняв. Този проблем има две грешни възприятия. Първо, защо гневът да е нещо лошо и второ, наистина ли има причина да сме гневни в дадения момент? Отговорът на първия въпрос е категоричен: гневът не е лоша емоция, а е такава като всички останали. Няма как да изпитваме само положителни и хубави емоции. Животът е баланс и проблемът си е наш, че слагаме етикети на всичко. Да сдържате емоциите си, не ви прави добър човек, а ви прави нелюбящ към себе си. Когато откажете да изкарате една емоция, тя остава във вас и си стои там. Или ще ви вреди на мислите и тялото или ще избликне в някакъв момент с мълниеносна сила. За втория въпрос трябва да разгледаме възприятията си и дали има причина наистина да сме гневни или се опитваме да проектираме собствени проблеми върху човека срещу нас и действаме от страховете си.
3. Трудно пускане на нещата и неприемане на динамика и промени.
Повечето хора имаме един много неприятен навик, който е несъвместим с живота. А той е да пускаме трудно и да се съпротивляваме на промените. Животът е динамика и нищо не остава статично. Подредбата на нещата днес, няма да бъде същата утре и нито един друг ден. Това е основата на нещата - движение и развитие. Когато се чувстваме добре, сякаш искаме да задържим положението такова, каквото е завинаги, но това няма как да се случи. От жизнено значение е да намалим привързаността и да се научим да наблюдаваме вълните на живота. Да пускаме това, което си тръгва и да посрещаме новото и промените. Зад трудното пускане на нещата и зад съпротивлението срещу промените стои едно единствено нещо - страх от новото. Страх, че новото няма да е толкова добро, колкото сегашното. Но всъщност това е илюзия и отново игра на любимите ни етикети. Всъщност решението на проблема е да приемем динамиката на живота и да се изпълним с малко повече доверие, да намалим привързаността както към хората, така и към вещите и ситуациите, защото нищо не е вечно и ние трябва да приемем това. Дайте шанс на новия ден и го приемете с доверие. Дайте шанс на новия период, на новата работа или на новия човек. Пускайте! Може да си направите следното упражнение. Изберете предмет, към който сте силно привързани и мисълта да се разделите с него ви създава неприятно усещане. Вземете този предмет и го подарете на някого или го изхвърлете. Това е много полезна тренировка и стъпка към осъзнаването, че привързаността е ненужна.
4. Трудно приемане на провала.
Приемането на провала като неуспех, а не като опит и урок, е неправилно. Провалите всъщност са най-ценните ни уроци, защото ни учат как да се подобрим или ни предпазват от нещо друго. Когато приемаме неуспеха по този начин, ние даваме шанс на ума ни да работи срещу нас. Ако един човек възприема провала като урок, то той с пълни сили би продължил напред, по-уверен, защото има повече знания и опит. Докато друг, който смята паденията за врагове, би се сринал при наличието на препятствие или провал. Ето затова е важно да променим гледната си точка. Толкова много депресии са започвали след загуба на работа, провален изпит или неуспешен проект. Защо отъждествявате себе си и щастието си толкова много с успеха? Защо ставате зависими от външните обстоятелства до такава степен? Това определено не работи във ваша полза. В крайна сметка нищо не е чак толкова важно и нищо не струва толкова, колкото вашето душевно спокойствие.
5. Ниска самооценка.
Ниското самочувствие, срамът от себе си и усещането, че съм недостоен, ненужен и нежелан са толкова болезнени чувства за човека, който ги изпитва. И всичко това е от ниската самооценка. Колко по-рано осъзнаете, че вие реално не сте нито недостоен, нито нежелан и сте човек, като всички останали със своите позитивни и негативни страни, със своя потенциал за успешен и щастлив живот, толкова по-добре за вас! Себеусещането е нещо върху, което трябва да се работи ежедневно. Всеки един от нас е добре да си припомня от време на време, че е ценен за себе си и да си дава любовта и вниманието, от които се нуждае. Негативното отношение, което създаваме в главите си срещу себе си, съществува само там - в ума ни. Много е важно да имате добро, приемащо и любящо отношение към себе си, защото това ще получите и от околните. Има огромна разлика между човек, който уважава себе си и такъв, който не се цени. Околните усещат това много добре и реагират еквивалентно. За да повишите самочувствието си може да си поставите цел, която да следвате стриктно и да започнете да си давате признание на успехите. Справянето със ситуации дава увереност и сила. Също така си припомняйте редовно колко много обичате себе си и сте ценни за вас самите, защото ви има и имате възможността да изживеете точно този живот. Открийте положителните страни у себе си и ги развийте. Също така хората с ниска самооценка имат способността да се нагаждат прекалено много към другите и да пренебрегват собствените си желания, само и само да се харесат на някого. Дайте си одобрение и не го търсете отвън. То няма да дойде, ако вие първо не си го дадете.
5. Твърде голяма взискателност и стремеж към перфекционизъм.
Тъй като идеалните и перфектни положения и хора не съществуват, то този стремеж би довел само и единствено до нещастие. Да изисквате непрекъснато от себе си, от обстоятелствата и от околните със сигурност би ви довело до недоволство и негативизъм. Никога няма да бъдете перфектни, никога хората около вас няма да са идеални и няма да правят това, което вие искате, никога няма нещата в живота ви да бъдат точно както сте планували, никога няма да бъдете щастливи, ако сте изпълнени с изисквания и стремежи към съвършенство. Просто се отпуснете и насладете на несъвършенството на нещата. Естествено, че след като си поставяте недостижими цели, вие няма как да ги постигнете и това ще ви носи нещастие и потиснатост, особено ако не осъзнаете този проблем.
6. Тревожен и непрекъснато мислещ ум.
Мисъл след мисъл след друга мисъл, прескачат в други мисли - един толкова изтощителен процес, който е особено страшен ако мислите са негативни и тревожни. Просто се пускаме по реката, която води право към психоза, невроза, депресия, разстройства и т.н. Забелязвали ли сте, че 90% от мислите ни през деня са тотално безсмислени, ненужни и много често вече са ни минава през ума веднъж-два-десет пъти и сега минават за пореден път с една единствена цел - да ни ангажират и да ни изтощават. Защото този процес е не просто ангажиращ ума, той е и изтощителен. Е, крайно време да му кажете: СТОП! Вътрешното спокойствие е свързано със спокоен ум, който има максимално малко тревоги и максимално много добри мисли. Дайте си пространство в ума, както го правите във физическия свят. Давайте си паузи без мисли, в които да се успокоите и да забавите темпото. Може да го практикувате чрез медитация или по какъвто начин е приятен за вас.
Психичните и емоционалните разстройства са едни състояния, които ни карат да се замислим. Те са като една червена алармираща лампа, която казва: Забележи ме и разбери защо съм тук. Открийте правилната формула за справяне с живота, за щастие и лична удовлетвореност. Създайте си спокойствие и елиминирайте максимално стреса. Няма уравнение, което да ви даде отговорите и стъпките. Те са във вас и са индивидуални за всеки. Открийте това, което ви прави щастливи, спокойни и удовлетворени. Наслаждавайте се.
Автор: Лилия Илиева