Хирургия при сънна апнея - какво трябва да знаем
3033Хирургията може да помогне за подобряване на някои случаи на обструктивна сънна апнея чрез премахване или намаляване на обструкцията. Сънната апнея е често срещано състояние. Няколко потенциални възможности за лечение могат да помогнат включително хирургични процедури. Хирургията може да намали обструкцията която кара потърпевшия да спре да диша докато спи. Няколко хирургични процедури могат да помогнат за подобряване на сънната апнея. Някои са минимално инвазивни амбулаторни процедури докато други изискват болничен престой.
Сънна апнея е състояние когато дишането спира и започва няколко пъти докато човек спи. Често срещано състояние което може да попречи на тялото да получи достатъчно кислород. Двата вида сънна апнея са:
Хъркате? Скрининг на сънна апнея в домашни условия за 35 лв. вместо за 50 лв.
Предоперативен пакет от изследвания, за 67.50 лв., от МДЛ "Мед-Диа"
- Централна сънна апнея (ЦСA): Случва се когато мозъкът не изпраща сигнали към белите дробове за дишане. Често е резултат от основни здравословни състояния които засягат мозъка
- Обструктивна сънна апнея (OСA): По - често срещаният тип при който дихателните пътища се блокират периодично поради фактори като хормони, уголемени сливици или затлъстяване
Диагностика
Лекарят може да диагностицира сънна апнея с дневник на съня или изследване на съня полисомнография. По време на полисомнография медицински специалист свързва пациента с оборудване което измерва дишането и други функции. Лекарите използват резултатите, за да изключат други нарушения на съня преди да диагностицират сънна апнея.
Видове операции за сънна апнея
Хирургията обикновено не е вариант за случаи на централна сънна апнея и лекарите я препоръчват само за хора с лека до умерена OСA. Изследователите обаче съобщават за обещаващи резултати с помощта на „напълно имплантируемо устройство за едностранна трансвенозна стимулация на диафрагмалния нерв (TPNS)“ за подобряване на симптомите на централна сънна апнея. Изследванията на това лечение продължават.
Лекарите понякога могат да лекуват обструктивна сънна апнея с операция. Хирургът трябва да знае точната причина за състоянието, за да може да извърши един от следните видове операции:
Хирургия на носа
Операцията на носа може да помогне за намаляване на препятствията на дихателните пътища в носа. Сънна апнея може да възникне, ако има запушване на една от следните части на носа:
- носна клапа
- носна преграда
- носни раковини (конхи)
Най - честите назални операции за лечение на сънна апнея са септопластика и намаляване на носните турбинати на носа. Тези амбулаторни процедури обикновено са безопасни. Могат да подобрят симптомите на сънна апнея чрез разширяване на преградата или носните раковини, за да позволят на въздуха да тече свободно през тях.
Хирургия на небцето
При леки случаи на сънна апнея лекарят може да препоръча операция на мекото небце. Тази амбулаторна процедура включва поставяне на три специални елемента в тъканта на мекото небце. Те стимулират възпалителен отговор в тъканта което спомага за нейното втвърдяване. Когато това се случи твърдата тъкан на небцето е по - малко вероятно да се трие във фаринкса което може да помогне за подобряване на сънната апнея и хъркането.
Увулопалатофарингопластика (UPPP).
Най - честата хирургична процедура извършвана при сънна апнея. По време на процедурата хирургът премахва излишната тъкан от фаринкса и мекото небце както и от сливиците, ако има такива. След това затваря разрезите. Третираната зона е известна като орофаринкс и е отговорна за повечето случаи на сънна апнея. Процедурата изисква престой в болница за една нощ и може да включва болезнено възстановяване.
Отстраняване на аденоиди или сливици
За деца със сънна апнея лекарите често препоръчват аденотонзилектомия. При тази процедура хирургът премахва аденоидите и сливиците. Премахването на тези структури може да отвори дихателните пътища и да подобри сънната апнея.
Според проучване от 2016 г. деца които не страдат от затлъстяване и имат по - малки сливици може да установят, че възстановяването и рискът са по - ниски, ако се отстранят само аденоидите. Въпреки това, ако сливиците са по - големи операцията може да не е толкова ефективна колкото премахването и на двете.
Хирургия на скелетните структури в лицево - челюстната област
Ако е възникнала малформация на лицево - челюстния скелет лекарят може да препоръча скелетна операция за коригиране на проблема. Процедурата включва разширяване на челюстта с около 10-12 милиметра и след това стабилизирането й с титанови пластини.
Процедурата е сравнително сложна в сравнение с други операции поради необходимостта от прецизно изрязване на костта и правилно подравняване на зъбите. Като част от възстановяването пациентът ще се нуждае от шиниране на зъбите и няколко нощи в болницата. Процедурата обаче има почти 90% успеваемост въпреки, че малко хирурзи извършват тази операция поради усложняването на процедурата и възстановяването.
Операция на езика
Има две различни процедури включващи езика. Те включват:
- Изтегляне на езика: При тази процедура хирургът премества основния мускул на езика (гениоглосус мускул) напред. Прави се разрез в челюстната кост, премества се напред и след това се използва титаниева пластина, за да се задържи на място. Въпреки, че като цяло е ефективен метод изисква пренощуване и е по - инвазивен от други интервенции
- Намаляване на основата на езика: Намаляването на основата на езика е процедура която намалява количеството тъкан в основата на езика. Хирургът може да го направи или с разрез или с помощта на радиочестотни вълни. Операцията с разрез (глосектомия) е по - инвазивна и изисква престой в болница за една нощ. Радиочестотният метод е неинвазивен, но изисква няколко сесии
И двата вида операции могат да подобрят, но не непременно да излекуват леката сънна апнея при около 60% от хората.
Трахеостомия
При пациенти със затлъстяване трахеостомията може да осигури ефективно облекчение от сънна апнея. Процедурата включва създаване на отвор към трахеята през шията, за да позволи на кислорода да стигне директно до белите дробове. Лекарите понякога препоръчват това на хора които са опитвали други лечения без успех.
Рискове
Всички хирургични процедури имат някои рискове, свързани с тях. Пациентът трябва да говори с лекар за рисковете свързани с варианта за лечение който препоръчва. Всички процедури които изискват обща анестезия излагат човек на по - голям риск. Това се дъжи на ефектите върху дишането което може да затрудни възстановяването на съзнанието.
Освен това може да затрудни дишането на човек след процедурата. Лекарите наблюдават отблизо пациента по време на операция, за да предотвратят рискове от обща анестезия. Други общи рискове от операция включват:
- шок
- прекомерно кървене
- инфекции
- дълбока венозна тромбоза (кръвен съсирек)
- белодробна емболия
- проблеми с дишането
- задържане на урина
- алергични реакции към анестезия
Операцията лекува ли сънна апнея?
За някои пациенти операцията може да излекува или спре сънната апнея. Въпреки, че много операции имат висок процент на успех нито една процедура не може да гарантира излекуване на сънна апнея.
Има ли други лечения за сънна апнея?
Лечението от първа линия за сънна апнея е CPAP апарат, "непрекъснато положително налягане в дихателните пътища". Пациентът носи маска върху устата и носа си която е свързана към апарата. Апаратът доставя постоянен въздушен поток към дихателните пътища, за да ги поддържа отворени. Лекарите рядко препоръчват операция за лечение на сънна апнея.
Сънната апнея може да се подобри с:
- извършване на промени в начина на живот като поддържане на здравословно тегло, ограничаване на алкохола, спиране на тютюнопушенето
- поддържане на активност и здравословно хранене
- използване на устройства за уста по - широко отваряне на устата
- упражнения за областта на устата и челюстта
Пациентът трябва да говори с лекаря за своите очаквания след процедурата. Повечето от процедурите имат високо ниво на успех въпреки, че не всеки ще види подобрение след операцията.
Ако една хирургична процедура не работи лекарят вероятно ще препоръча допълнителни лечения.
Операцията която лекарят препоръчва ще варира в зависимост от основната причина за сънна апнея. Трябва да се обсъдят възможностите с лекаря и вероятността за успех. Най - честите операции за сънна апнея като цяло са безопасни. Хирургията която изисква обща анестезия е свързана с по - високи рискове.
https://www.medicalnewstoday.com