Кои са ползите от дълбоко тъканния масаж
4078Дълбокият тъканен масаж е насочен към дълбоките мускулни слоеве и околните тъкани. Работи за издължаване и отпускане на дълбоките тъкани. Този вид масаж може да помогне за справяне с болката и да увеличи обхвата на движение. Може да се избере за лечение на спортни наранявания или хронична болка в гърба. Техниката понякога се счита за един вид терапевтичен масаж.
Ползите от дълбокотъканния масаж
Дълбокият тъканен масаж предлага ползи за различни състояния:
- травми
- хронична болка
- някои заболявания
Може да помогне за болки в гърба.
Проучване от 2017 г. разглежда ефектите от дълбокия тъканен масаж при 31 мъже с форма на артрит. Изследователите разделят участниците в две групи, за да получат дълбокотъканен масаж или терапевтичен масаж без техники за дълбоки тъканни масажи.
Всички участници имали 10 масажни сесии в продължение на 2 седмици, всяка сесия с продължителност от 30 минути. Проучването установява, че дълбокият масаж на тъканите значително намалява болката в сравнение с терапевтичния масаж.
Може да намали високото кръвно налягане. Изследванията показват, че спортният масаж може да намали сърдечната честота и високото кръвно налягане. Има обаче ограничени проучвания, които разглеждат ефектите от дълбокия тъканен масаж върху това състояние.
Помага за възстановяване след нараняване. Изследванията показват, че както освобождаването в дълбочина, така и в меките тъкани може да помогне за възстановяване след нараняване като например травма на глезена. Масажът може да помогне за:
- облекчаване на болката и сковаността
- подобряване на циркулацията, за да се намали подуването или натрупването на течност около нараняването
- ускоряване на зарастването на мускулни разтягания и навяхвания
- възстановяване на обхвата на движение
Бременност. Проучване от 2016 г. предполага, че дълбокият тъканен масаж е помогнал за намаляване на болката в долната част на гърба при 28-годишна бременна жена. След 12 сеанса на дълбокотъканен масаж с продължителност по 30 минути два пъти седмично жената съобщава за намаляване на болката в долната част на гърба. Масажът увеличава серотонина, който може да облекчи болката в краката и гърба.
Дълбокият масаж на тъканите може да подпомогне по-добрия сън, да подобри спортните постижения и да разсее белези.
Терапевтичният масаж включително дълбоко тъканният масаж може също да помогне за:
Психичното здраве: За намаляване на симптомите на стрес, тревожност и депресия. Той може също да предложи релаксация и да подобри механизмите за справяне.
Хронично белодробно заболяване: За подобряване на дихателната функция.
Храносмилане: В допълнение към други терапии, масажът може да помогне при хроничен запек.
Облекчаване на болката: Масажът може да помогне за справяне с болката при състояния като фибромиалгия, артрит и ишиас. Може също да помогне за облекчаване на главоболие и контрол на болката по време на раждане.
Странични ефекти
Хората могат да изпитват дискомфорт по време на дълбок масаж на тъканите, особено ако терапевтът е насочен към проблемни области. Ако масажът стане твърде болезнен уведомете масажиста.
Въпреки, че масажът има нисък риск от увреждане, дълбокият масаж на тъканите може да не е подходящ за всички. При някое от следните състояние се консултирайте със своя лекар:
- нарушение на кръвосъсирването
- повишен риск от нараняване като костни фрактури
- нараняване на нервите
- по-възрастни
- всяка скорошна операция или химиотерапия
- рани или кожни заболявания
- херния
Кое е различното на дълбокотъканния масаж?
Дълбокият тъканен масаж е насочен към дълбоки мускулни области, докато други техники за масаж могат да се фокусират върху повърхностните области на тялото. Някои видове масаж са най-подходящи за лечение на определени състояния като допълнителен метод на лечение.
Примери за масажни техники включват:
Шведски масаж: Подходящ за обща релаксация и освобождаване на напрежението. Използва метод за месене, за да увеличи циркулацията и да стимулира нервните окончания в повърхностните мускулни слоеве.
Рефлексотерапия: Насочва точките на натиск, за да освободи зони на болка или напрежение.
Невромускулен масаж: За лечение на хронична болка и нараняванe, подобряване на стойката и мускулния дисбаланс.
Краниосакрална терапия: Лек масаж за дълбоко отпускане на тялото и насърчаване на естественото заздравяване.
Терапия с лимфен дренаж: Терапевтът прилага лек натиск, за да увеличи движението на лимфната течност и да подпомогне имунната система. Този масаж може да се използва като допълнително лечение за автоимунни заболявания, рак и хирургическа намеса.
Рейки: Лек натиск за подпомагане на заздравяването, намаляване на болката и облекчаване на симптомите.
Масаж с горещи камъни: Поставят се нагряти камъни по тялото за облекчаване на стреса и напрежението, което дълбоко отпуска тялото.
Какво да очаквате по време на масажа?
Терапевтът може първо да загрее мускулите с лек натиск преди да масажира целевата зона с бавни удари и да приложи дълбок натиск с длани, ръце или лакти. Това работи за освобождаване на свитите мускули и тъкани.
За подобрения в областите на дълбоко мускулно напрежение или нараняване може да се наложи от повторна терапия. Може да има необходимост и от други техники заедно с масажната терапия като физическа терапия и упражнения.
Намиране на масажист
За да намерите подходящият масажист може да се помисли за следното:
- препоръка
- изследване на опита, обучението и квалификацията на масажист
- проверка дали масажистът е готов да работи заедно с други здравни специалисти, особено когато човек се подлага на лечение за здравословно състояние
- да се уверите, че терапевтът разбира всички здравословни състояния или притеснения, които хората могат да имат
- да проверите опита в лечението на тези специфични нужди
Човек може също да иска да осигури добра комуникация между себе си, терапевта масажист и здравния специалист, за да се увери, че всички лечения и терапии се провеждат в съответствие.
https://www.medicalnewstoday.com