Мускулните заболявания - причини, симптоми и диагностика
22087Мускулите са важни структури на човешкото тяло. От тях идва силата необходима за движение и функциониране на цялото тяло. Мускулно заболяване е всяко заболяване което засяга човешката мускулна система.
Има много различни видове мускулни заболявания, включително състояния които причиняват възпаление на мускулите и нервно - мускулни състояния.
Първичните мускулни заболявания са резултат от аномалии на самите мускули.
Вторичните мускулни заболявания се причиняват от друго състояние което може да е отключило или причинило мускулното заболяване.
И двата вида заболявания засягат мускулите, а понякога и нервите които ги снабдяват. Поради това и двете могат в крайна сметка да доведат до загуба на мускулна маса. Това може да включва загуба на сила и функция на един или повече мускули. Понякога може да се появи парализа.
Мускулната система
Всяко движение което правим като говорене, ходене, седене, стоене и дори мигане се контролира от мускулите. Има дори мускули, за които не сме се замисляли как функционират. Например мускулите които контролират стойката и съкращават кръвоносните съдове.
В човешкото тяло има над 600 мускула и три типа мускули. Всеки от трите типа има свои специфични функции.
Скелетни мускули: Тези мускули са свързани с костите чрез сухожилия. Сухожилията са гъвкава, но здрава тъкан. Костите се движат когато скелетните мускули се съкращават и дърпат сухожилията. Костите също са свързани с други кости чрез връзки. Те са подобни на сухожилията и помагат за задържането на скелета заедно. Миопатиите са заболявания които засягат скелетните мускули.
Гладка мускулатура: Този тип мускули са отговорни за мускулни действия които са неволни или извън нашия контрол. Гладката мускулатура съществува на места като стомаха, червата и кръвоносните съдове.Тези мускули изпълняват действия необходими на тялото, за да функционира.
Сърдечен мускул: Сърдечният мускул е вид мускул който извършва координирани неволни контракции. Това позволява на сърцето да изпомпва кръв ефективно. Сърцето е единственият мускул в тялото който непрекъснато се свива.
Всеки тип мускул служи за определена цел. Скелетните мускули служат за ходене. Усвояваме храната благодарение на гладката мускулатура. Сърцето ни бие заради сърдечния мускул.
Различните видове мускули работят заедно. При бягане използваме скелетните мускули, за да се движим крайниците си. Сърдечният мускул кара сърцето да бие, а гладката мускулатура ни помагат да дишаме.
Първични мускулни заболявания
Първичните мускулни заболявания са причинени от аномалии на мускулите. Мускулното заболяване се счита за първично, ако се проявява самостоятелно, а не поради други свързани заболявания. Някои състояния могат да се появят като първични заболявания или като вторични заболявания. Миозит е термин използван за описание на възпаление на мускулите.
Полимиозит
Миозитът е възпаление на мускулите и свързаните с тях тъкани включително кръвоносните съдове. Полимиозитът е рядък вид миозит. Наблюдава се предимно при хора над 20 години, по - често при жени.
Характеризира се с мускулно възпаление и слабост. Човек с това състояние може да изпита падания и проблеми със ставането от падане. Други симптоми включват хронична суха кашлица и/или затруднено преглъщане. Няма известна причина. Състоянието не е лечимо, но може да бъде управлявано.
Дерматомиозит
Дерматомиозитът рядко възпалително мускулно заболяване. Може да засегне хора от всякаква възраст и пол въпреки, че се наблюдава по - често при жени. Честите симптоми включват:
- Отличителен обрив
- Мускулна слабост
- Възпалени, болезнени мускули
Подобно на други възпалителни миопатии причината е неизвестна. Няма лечение, но състоянието може да се управлява с лекарства и други терапии.
Мускулна дистрофия
Мускулната дистрофия е група от наследствени миопатии. Всички тези състояния причиняват мускулна загуба и слабост. Някои видове мускулна дистрофия се появяват в ранна или детска възраст. Други може да се появят едва на средна възраст или дори по - късно.
Симптомите са специфични за вида мускулна дистрофия. Те могат да варират в зависимост от мускулните групи и самия пациент който засягат.
Всички форми на мускулна дистрофия се влошават с времето. Повечето хора губят способността си да ходят. Няма лечение, но симптомите могат да бъдат лекувани. Лечението може също да предотврати усложнения и включва:
- Медикаменти
- Физиотерапия
- Логопедична терапия
- Ортопедични устройства като бастуни или проходилки
- Хирургия
Някои хора с мускулна дистрофия имат леки симптоми които прогресират бавно. Други имат симптоми които са тежки и инвалидизиращи
Миастения гравис
Миастения гравис е автоимунно невромускулно заболяване. Невромускулните заболявания са причинени от проблеми с това как нервите и мускулите работят заедно.
При случай на миястения гравис имунната система погрешно атакува рецепторите които правят възможна комуникацията на нервните клетки и мускулите. Това пречи на нервните сигнали към мускулите причинявайки мускулна слабост. Най - честото хронично автоимунно невромускулно заболяване. Засяга 20 на всеки 100 000 души.
Основният симптом е слабост в доброволните скелетни мускули. Не се лекува но лечението може да контролира активността на имунната система.
Прогресирането на заболяването е различно за всеки човек. Някои хора ще имат само леки симптоми. Други могат да станат инвалиди. Ранното лечение може да ограничи прогресията на заболяването.
Амиотрофична латерална склероза
Амиотрофичната латерална склероза се нарича още болест на Лу Гериг. Тази група редки неврологични заболявания засягат нервните клетки в главния и гръбначния мозък. Засяга мускулите отговорни за произволното движение. Повечето случаи се диагностицират при хора на възраст от 40 до 70 години. Няма лечение и симптомите се влошават с времето.
Лечението може да помогне за контролиране на симптомите и предотвратяване на усложнения. Типичната продължителност на живота обаче е само няколко години след диагнозата. Лечението включва:
- Лекарства
- Логопедична терапия
- Физиотерапия
В тежки случаи пациентите може да се нуждаят от хранителна и дихателна подкрепа.
5 процедури лазертерапия, от Център за физиотерапия и рехабилитация "ВИТА ТТ", за 125 лв.
Рабдомиолиза
Рабдомиолиза е заболяване което причинява разрушаване на скелетните мускули. Този разпад причинява освобождаване на миоглобин в кръвния поток. Миоглобинът е протеин който съхранява кислород в мускулите__. Твърде много миоглобин в кръвта може да доведе до увреждане на бъбреците.__ Причините за рабдомиолиза включват:
- Травма
- Инфекция и възпаление
- Медикаменти
- Токсини
- Генетични и метаболитни нарушения
Лечението зависи от тежестта на симптомите и наличието на усложнения. Увреждането на бъбреците от рабдомиолиза може да не е обратимо.
Кардиомиопатия
Кардиомиопатията наричана още болест на сърдечния мускул е заболяване което засяга сърдечния мускул.
При кардиомиопатия сърцето става необичайно увеличено, удебелено и/или сковано. Това прави по - трудно сърдечния мускул да изпомпва кръвта ефективно. В крайна сметка може да доведе до сърдечна недостатъчност. Кръвта и течностите могат да се върнат обратно в белите дробове и други части на тялото. Кардиомиопатията може също да причини анормален сърдечен ритъм и проблеми със сърдечните клапи.
Саркопения
Саркопенията наричана още гериатрична мускулна болест е често срещана при възрастни хора. Други видове мускулни заболявания са по - рядко срещани при възрастни хора. Рискът от саркопения при по - възрастни хора на възраст от 65 до 70 години е около 14%. Този риск е 53% при възраст над 80 години.
Саркопенията причинява загуба на мускулна маса и сила. Рисковите фактори включват:
- Лошо хранене
- Хронично заболяване
- Намалени нива на хормони
При някои хора мускулната слабост се появява внезапно. При други това се случва бавно в продължение на много години. Саркопенията може да бъде диагностицирана по няколко начина:
- Физически преглед
- Медицинска история
- Кръвни тестове за търсене на възпаление, генетично заболяване, ниски нива на хормони или ниски нива на витамин D
- Образна диагностика като ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- Тестване на електрическа активност
- Мускулна биопсия
- Физическата терапия, подобрената диета и лекарствата могат да подобрят състоянието
Възрастните хора стават по - податливи на саркопения с напредване на възрастта. Счита се, че лошото хранене, хроничните заболявания и намалените нива на хормоните допринасят за този риск.
Вторични мускулни заболявания
Понякога мускулните заболявания се появяват в резултат на други по - сериозни здравословни състояния. Могат да се появят с много различни заболявания:
- Инфекциозни заболявания
- Ендокринни нарушения или заболявания на жлезите
- Метаболитни нарушения, като диабет
- Имунологични състояния, като ХИВ/СПИН
- Съдови заболявания, състояния на кръвоносните съдове
Първичните мускулни заболявания които също могат да бъдат вторични по отношение на друго здравословно състояние:
- Рабдомиолиза
- Миопатия
- Миозит
- Миастения гравис
- Саркопения
Вторичните състояния могат да засегнат един единствен мускул, група мускули или цяла мускулна система. Те могат да бъдат постоянни или временни. Човек може да изпита леки симптоми или тежки. Някои вторични мускулни заболявания могат дори да засегнат дихателните мускули.
Вторичните мускулни заболявания се диагностицират по същия начин като първичните състояния. Лечението включва управление на основната причина и лечение на вторичното състояние. Пример е мускулно изхабяване при при пациенти с ревматоиден артрит.
Симптоми на заболяване на мускулната система
Един от първите признаци на мускулни проблеми е мускулната слабост. Това означава, че мускулът няма сила и не може да свърши своята работа. Много различни заболявания могат да причинят отслабване на мускулите.
Мускулната болка която се подобрява с домашни терапии обикновено не е причина за притеснение. Болката от тежки наранявания или сериозно заболяване което засяга цялото тяло често изисква медицинска помощ.
Потърсете незабавно медицинска помощ, ако имате някой от следните симптоми:
- Мускулна болка с проблеми с дишането
- Световъртеж
- Мускулна слабост
- Висока температура
- Схванат врат
Хората с мускулно заболяване могат също да получат мускулни спазми или потрепвания. Други симптоми на мускулни заболявания включват:
- Загуба на мускули
- Проблеми с движението и баланса
- Изтръпване, сковаване или болезнени усещания
- Двойно виждане
- Увиснали клепачи
- Дисфагия, проблеми с преглъщането
- Проблеми с дишането особено задух
Ако изпитвате мускулна слабост посетете лекар. Всеки който изпита внезапна, тежка мускулна слабост трябва да потърси спешна медицинска помощ.
Причини за мускулни заболявания
Има много различни причини за мускулни заболявания. Някои мускулни заболявания са генетични. Генетичните състояния могат да бъдат наследени или да са резултат от нова генетична мутация в засегнатия пациент. Понякога причината за мускулното заболяване е неизвестна.
Някои мускулни заболявания са автоимунни заболявания, когато имунната система атакува собствените си здрави мускулни тъкани.
Допълнителни причини за мускулни заболявания включват:
- Прекомерно натоварване или нараняване на мускулите
- Някои видове рак
- Инфекции
- Нервни заболявания
- Медикаменти
Независимо от причината повечето мускулни заболявания са нелечими. Въпреки това лечението може да управлява симптомите и болката на пациента, да помогне за поддържане на мобилността и да подобри качеството на живот.
Диагностика на мускулни заболявания
Мускулните заболявания често се диагностицират с електромиография. Измерва се електрическата активност в мускулите. Това може да помогне за идентифициране на нервно - мускулни аномалии. Електромиографията (ЕМГ) може да диагностицира редица проблеми:
- Мускулни нарушения
- Нервни и двигателни проблеми
- Дегенеративни заболявания или заболявания, които се влошават с течение на времето
По време на електромиография теста тънка игла наречена електрод се вкарва в кожата и в мускулната тъкан. След като иглата е на мястото си пациентът е помолен да свие или отпусне мускулите. Електродът открива електрическа активност.
Тест за скоростта на нервната проводимост може да се направи с ЕМГ. Този тест измерва скоростта на електрическите импулси преминаващи през нервите. Това може да помогне да се определи дали причината за симптомите е мускулно заболяване или нервно разстройство.
Ако Вашият лекар подозира, че имате мускулно заболяване може да се направи тест за мускулна сила. Това помага да се определи дали има мускулна слабост или други мускулни проблеми.
Допълнителни тестове може да включват:
- Кръвни тестове за измерване на антитела и мускулни ензими които могат да бъдат специфични за определено заболяване
- Мускулна биопсия когато се взема малка проба от мускулна тъкан и се изпраща за изследване
- ЯМР за показване на области на анормални мускули
Лечение на мускулни заболявания
Повечето заболявания на мускулната система са нелечими, но често могат да бъдат управлявани. Целите на лечението могат да включват:
- облекчаване на симптомите
- забавяне на прогресията на заболяването
- подобряване на качеството на живот
Лечението може да включва лекарствена терапия като имуносупресори, лекарства които намаляват или предотвратяват свръхактивността на имунната система. Тези лекарства могат да се използват за лечение на някои мускулни и нервни заболявания. Могат да се прилагат и при състояния които засягат както нервите така и мускулите.
Може да се предписват кортикостероиди и други лекарства за намаляване на мускулните спазми.
Вашият лекар може също да препоръча физическа и трудова терапия за управление на симптомите и ако е необходимо операция за коригиране на мускулно увреждане.
Дългосрочна перспектива при всеки случай ще зависи от конкретното състояние и ефекта който има върху мускулната функция. Лекарят ще информира максимално за конкрестното състояние, полезните методи на лечение и перспективите за заболяването.
https://www.verywellhealth.com