Най - честите проблеми с гърба
2132Има много заболявания, които засягат гръбначния стълб. Много причини за болки в гърба са лечими, но някои са състояния през целия живот.
Проблемите с гръбначния стълб се отнасят до заболявания или наранявания, които засягат гръбначния стълб. Могат да засегнат и костите, нервите или околните тъкани. Те причиняват симптоми на болка в долната част на гърба, изтръпване и усещане за сковаване.
Има много видове гръбначни заболявания, които могат да причинят болка и дискомфорт и тези състояния могат да бъдат резултат от фактори като:
- генетика
- стареене
- инциденти
- наранявания
Проблемите на гръбначния стълб могат да причинят болки в гърба, които са един от най-честите медицински проблеми.
Често срещаните заболявания на гръбначния стълб
Състоянието на гръбначния стълб е заболяване или нараняване, което засяга главно гърба или гръбначния стълб. Гръбначният стълб се състои от пет области:
- цервикална част - шийни прешлени
- торакална част - гръдни прешлени
- лумбална част - лумбални прешлени
- сакрум
- опашната кост
Гръбнакът се състои от 33 прешлена, но някои кости в опашната кост се сливат през детството. Това означава, че възрастните имат 24 прешлена.
Гръбначните заболявания могат да причинят дискомфорт, болка и проблеми с подвижността. Специалисти като ортопеди и хирурзи помагат на пациенти със заболявания на гръбначния стълб.
Хиропрактиците също могат да помогнат при проблеми с гърба, но не са лекари и не могат да диагностицират състояния или да предоставят лечение с рецепта.
Симптомите на заболяване на гръбначния стълб зависят от диагнозата. Проблемите с гръбначния стълб обаче могат да причинят един или повече от следните симптоми:
- болки в гърба и врата
- изтръпване
- сковаване
- болка в краката, ръцете или и двете
Някои често срещани състояния включват:
Спинална стеноза
Спиналната стеноза е заболяване при което пространството в гръбначния канал намалява. Това стесняване може да доведе до компресия на структури в гръбначния канал като гръбначен мозък, нервна тъкан и цереброспинална течност.
Лечението зависи от местоположението на заболяването по гръбначния стълб и неговите симптоми. Възможностите за лечение включват:
- физиотерапия
- лекарства
- стероидни инжекции
- операция
Дискова херния
Дисковата херния е нараняване на дисковете между прешлените. Други имена за това състояние включват приплъзнат или спукан диск. Междупрешленните дискове имат мек център заобиколен от по-твърда външна част. Дискова херния се случва когато мекият център премине през твърдата външна част.
Лечението на дискова херния зависи от вида и тежестта на нейните симптоми. Общите лечения включват физиотерапия и хирургия.
Сколиоза
Сколиозата се отнася до странично изкривяване на лумбалния или гръдния отдел на гръбначния стълб. Обикновено се появява по време на юношеството. Повечето случаи на сколиоза са леки, но могат да се влошат с възрастта. Тежките случаи могат да станат инвалидизиращи и да намалят размера на гръдната кухина и да причинят проблеми с дишането. В тежки случаи някой може да изисква:
- отливки
- брекети
- физиотерапия
Цервикална спондилоза
Цервикалната спондилоза се отнася до скъсяване на височината на диска и може да засегне всяка част на гръбначния стълб. Това заболяване понякога води до прищипване на нерв при което нервът се притиска.
Лечението на цервикална спондилоза зависи от тежестта на симптомите и може да включва:
- упражнения
- лекарства
- физиотерапия
- операция
Остеоартрит на гръбначния стълб
Остеоартритът е форма на артрит при който хрущялът покриващ краищата на костта се износва с времето. Това причинява триене със съседните кости и води до болка и дискомфорт. Гръбначният остеоартрит се появява в гръбначния стълб, но остеоартритът може да засегне и други области като ръцете, коленете и бедрата.
Лечението от първа линия за гръбначен остеоартрит има за цел да намали болката, да увеличи подвижността и да укрепи съседните мускули. Може да включва:
- лекарства за болка без рецепта
- укрепващи упражнения
- аеробни упражнения
- физиотерапия
- масажи
- отслабване
Понякога са необходими по-инвазивни лечения и включват:
- ставни инжекции
- аблация на медиалния клон на нерва
- операция
Ишиас
Ишиасът се отнася до болка която се движи по протежение на седалищния нерв от долната част на гърба и надолу по всеки крак. Болката обикновено е изолирана от едната страна на тялото. Ишиасът може да бъде резултат от прищипан нерв поради дискова херния или костен шип.
Лечението на ишиас може да включва използването на топли или студени компреси за намаляване на възпалението. Лекото разтягане и упражнения понякога могат да помогнат.
По-тежките форми на ишиас изискват различни лечения:
- нестероидни противовъзпалителни средства
- мускулни релаксанти
- кортикостероиди
- гръбначна манипулация
- операция
Кифоза
Кифозата е заболяване увеличаващо изкривяването на гръдния кош напред. Всеки гръбначен стълб има известна степен на изкривяване, но хората с кифоза имат изкривяване от 50 градуса или повече.
Лечението на кифоза зависи от тежестта на извивката.
Хората с извивки под 60 градуса могат да получат физиотерапия за укрепване на мускулите на гърба и корема.
Хората с по-тежки извивки може да се нуждаят от скоби за изправяне на гръбнака или операция.
Травма на гръбначния мозък
Увреждане на гръбначния мозък се случва когато снопът от клетки и нерви в края на гръбначния канал се повреди. Тези нерви получават сигнали от мозъка и предават тази информация на останалата част от тялото.
Тежкото увреждане може да доведе до парализа наречена тетраплегия или параплегия.
Тетраплегия се отнася до парализа под врата.
Параплегия се отнася до парализа засягаща долната част на тялото.
Диагностика на проблеми с гръбначния стълб
Информирането на лекар за всяка болка или чувство на дискомфорт е първата стъпка за получаване на диагноза. Лекарят ще проведе тестове за оценка на мобилността което може да включва неврологичен преглед. Също така може да назначи тестове за образна диагностика:
- рентгенови лъчи
- компютърна томография
- ЯМР сканиране
Възможни причини и рискови фактори
Причините и рисковите фактори за проблем с гръбначния стълб включват:
- инциденти или падания
- генетика
- наднормено тегло или затлъстяване
- лоша поза
- хранителни навици и начин на живот като тютюнопушене
- промени свързани с възрастта напр. гръбначна дегенерация, намалена активност
Кога да посетите лекар
Всеки, който има постоянна болка в гърба трябва да посети лекар за преглед. Това е особено важно след инцидент или нараняване. Може да означава фрактура.
Важната роля, която гръбначният стълб играе в движението означава, че при всяка болка в тази област си струва да посетите лекар.
https://www.medicalnewstoday.com