Основни факти за гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
1378Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) или хроничният киселинен рефлукс е често срещано състояние. Киселинният рефлукс се случва когато има поток от стомашна киселина в хранопровода или гърлото. Това причинява усещане за киселини, както и други симптоми включително затруднено преглъщане и затруднено заспиване поради дискомфорта.
Киселинният рефлукс от време на време особено след обилно хранене е нормален. Хроничният ГЕРБ е киселинен рефлукс, който се появява два пъти седмично или повече в продължение на няколко седмици. Ако откриете, че приемате антиациди често след хранене може да имате ГЕРБ.
ГЕРБ или хроничен киселинен рефлукс е когато стомашната киселина се движи нагоре по свързващата тръба между устата и стомаха (хранопровода). Това движение на киселина може да причини болка, дискомфорт и усещане за парене. Може да изпитате подуване на корема, хълцане, затруднено преглъщане или усещане, че имате буца в гърлото.
ГЕРБ може да причини връщане на храна от стомаха обратно в устата. Киселината в хранопровода и устата може да причини лош дъх, суха кашлица, възпалено гърло и дрезгав глас.
Колко често се среща ГЕРБ?
Не само възрастните имат хроничен киселинен рефлукс. Бебетата и децата също могат да получат ГЕРБ. Около 25% от децата имат симптоми на ГЕРБ.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
ГЕРБ според етнически произход
Въпреки, че ГЕРБ може да засегне всеки от всякакъв етнически произход в проучване е установено, че ГЕРБ е по-често при хора с определен етнически произход.
Испанците в проучването например са имали най-високи нива на езофагит, което е тежко възпаление на хранопровода докато хора от бялата раса са имали по-голяма честота на хранопровода на Барет. Необходими са повече изследвания, за да се разберат разликите в начина по който ГЕРБ засяга хора от различни етноси.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Хранопровод на Барет
Хранопроводът на Барет е сериозно състояние при което клетките в лигавицата на хранопровода се променят и може да доведе до рак на хранопровода. Развива се при около 10% от хората с ГЕРБ.
ГЕРБ по възраст
ГЕРБ е най-често при хора на възраст над 40 години. Най-ниското разпространение на ГЕРБ е установено във възрастовата група от 70 до 79 години. Необходими са повече изследвания, за да се определи как възрастта влияе на ГЕРБ.
Причини и рискови фактори за ГЕРБ
Има няколко причини поради които някой може да развие ГЕРБ. ГЕРБ се случва когато долният езофагеален сфинктер (LES) или горният езофагеален сфинктер (UES) станат отслабени или твърде отпуснати. Сфинктерите са пръстеновидните мускули отговорни за отварящите и затварящи контракции необходими за правилното функциониране на храносмилането. Когато са отслабени или прекалено отпуснати това позволява на стомашната киселина да тече обратно или в хранопровода (LES) или в устата (UES).
Отслабването или прекомерното отпускане на сфинктера на хранопровода може да бъде причинено от хиатална херния когато стомахът избутва мускула на диафрагмата.
Рискови фактори за ГЕРБ
Има непроменливи и променливи рискови фактори, които могат да повишат риска от ГЕРБ или да предизвикат симптоми на ГЕРБ. Те включват:
- Някои здравословни състояния включително астма или хиатална херния
- Затлъстяване
- Бременност
- Прием на определени лекарства като лекарства за астма, антидепресанти, антихистамини, болкоуспокояващи и успокоителни
- Фактори, свързани с начина на живот включително определени храни (продукти на базата на домати, цитрусови плодове, алкохол) или пушене (включително пасивно пушене)
Скрининг и ранно откриване
Скринингът и ранното откриване на ГЕРБ от лекаря са важни, за да се приложи правилно и навременно лечение, да се предотврати по-нататъшно увреждане на хранопровода и да се наблюдава за усложнения. Лечението може да включва промени в начина на живот, лекарства с рецепта и в някои случаи операция.
Дългосрочните усложнения на ГЕРБ включват хранопровода на Барет. Други усложнения включват:
- Езофагит: Хроничното излагане на стомашната киселина причинява физическа травма на стената на хранопровода което може да доведе до вътрешно кървене
- Рак на хранопровода: Рядко усложнение, повечето хора с хранопровода на Барет (повече от 90%) не развиват рак на хранопровода
- Пептични стриктури: Стесняване на хранопровода поради пептични или предизвикани от стомашна киселина белези, които могат да причинят затруднения при преглъщане
Кога да посетите лекар?
Ако имате проблеми с преглъщането, неволна загуба на тегло, следи от кръв в изпражненията или ако лекарствата без рецепта не контролират симптомите посетете лекар.
Хроничният киселинен рефлукс е често срещан храносмилателен проблем с много известни причини. Някои причини и рискови фактори включват затлъстяване, бременност, тютюнопушене включително пасивното пушене и употреба на лекарства за киселинен рефлукс като страничен ефект.
Скринингът и ранното откриване са необходими за предотвратяване на по-нататъшни здравословни усложнения особено защото продължителната употреба на антиациди не е решение.
Нелекуваният ГЕРБ води до сериозни здравословни усложнения включително увреждане на лигавицата на хранопровода което се свързва с хранопровод на Барет.
Ако изпитвате повтарящ се киселинен рефлукс говорете с лекар. Той може да Ви насочи към правилния план за лечение, за да помогне да управлявате симптомите си и да намерите облекчение.
https://www.verywellhealth.com