Рентгеново изследване (флуороскопия) на стомашно-чревния тракт - какво да очакваме
4238Храносмилателната система се състои от органи, които помагат за преработката на храната от входа в устата до изхода в ануса. Въпреки, че органите имат различни функции те всъщност са един път наречен стомашно-чревен (GI) тракт.
Стомашно-чревните (GI) изследвания са рентгенови изследвания, които изследват стомашно-чревния тракт включително хранопровода, стомаха, тънките черва, дебелото черво и ректума.
Рентгеновите изследвания на стомашно-чревния тракт позволяват на лекарите да открият проблеми. За диагностициране на стомашно-чревни заболявания лекарите предпочитат вид рентгенова снимка наречена флуороскопия, която прави видео изображения на органите. Има различни варианти на изследването в зависимост от това кои органи се изследват.
Какви са различните видове стомашно-чревни изследвания?
Общите GI изследвания включват:
- Тест за преглъщане с барий: Изследване на хранопровода докато преглъща. Приблизително време: един час.
- Изследване на горна част на GI тракт: Изследване на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника (горната част на тънките черва) докато храносмилат. Приблизително време един към един и 1/2 часа
- Тънки черва: Изследване на тънките черва докато храната се смила. Приблизително време два до четири часа
- Бариева клизма: Изследване на долната част на тънките черва (илеума), дебелото черво и ректума (дебелото черво). Приблизително време един до два часа
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
Контрастно рентгеново изследване на стомах и хранопровод от МБАЛ "Доверие"!
Защо се назначава изследване на стомашно-чревния тракт?
Тези прегледи и изследвания се назначават, за да се определят причините за стомашно-чревни симптоми:
- Затруднено преглъщане
- Тежко лошо храносмилане
- Рефлукс
- Болка в корема
- диария повръщане
- Кръв в изпражненията
Какво диагностицират прегледите на стомашно-чревния тракт?
С тези прегледи може да се направи скрининг за различни състояния включително:
- Язви
- Тумори
- Полипи
- Хиатална херния
- Дивертикулоза и дивертикулит
- Варици на хранопровода
- Хранопровод на Барет
- Чревна метаплазия
- Дисфагия
- ГЕРБ (хроничен киселинен рефлукс)
- Ларингофарингеален рефлукс
- Гастрит
- Ентерит
- Гастроентерит (стомашен грип)
- Синдром на раздразнените черва
- Възпалително заболяване на червата
Как работи флуороскопията?
Подобно на стандартен рентгенов апарат флуороскопът е машина която прави изображения на вътрешността на тялото. Но вместо да прави изолирани моментни снимки флуороскопът пропуска непрекъснат рентгенов лъч през тялото което създава непрекъснати изображения на екрана в реално време.
Вместо снимки лекарите проследяват видео на органите в действие. Това позволява да идентифицират проблеми с функцията на даден орган и подчертава всички препятствия възникващи в стомашно-чревния тракт. Също така се разкриват всякакви аномалии в размера, формата или позицията на органите.
Повечето флуороскопски прегледи изискват контрастен агент барий, който да покрие вътрешните органи и да помогне да се показват по-добре изображенията. Може да бъдете помолени да изпиете бариев разтвор или да бъде доставен в ректума чрез клизма. Зависи от това дали лекарят иска да види горната или долната част на стомашно-чревния тракт.
Тестът за горната част на стомашно-чревния тракт изследва хранопровода, стомаха и първата част на тънките черва (дванадесетопръстника).
Тестът за долната част на стомашно-чревния тракт изследва долната част на тънките черва (илеума) и дебелото черво включително дебелото черво и ректума.
Как да се подготвим за изследването?
Много е важно да се подготвите правилно. Лекарят ще даде конкретни насоки, които да следвате в дните преди Вашия тест в зависимост от вида на назначения тест. Може да бъдете помолени да спазвате диета, да гладувате или да приемате лаксативи, за да изчистите червата.
Ще бъдете помолени да избягвате пушенето и някои лекарства за няколко дни.
В деня на изследването ще бъдете помолени да оставите ценности като бижута и кредитни карти у дома. Може да се преоблечете в болнична рокля.
Уведомете предварително вашия технолог:
- ако сте бременна или кърмите
- имате инсулинова помпа
- имате някакви известни алергии, които може да са спрямо контрастното вещество
- имате затруднения да лежите в различни позиции
По време на теста
Горна част GI тракт: Пациентът ляга на накланяща се рентгенова маса. Рентгеновият технолог ще Ви закрепи към масата с колани в случай, че трябва да бъдете наклонени назад по време на изследването. Може да Ви дадат леко успокоително, ако е необходимо.
По време на теста ще изпиете контрастен разтвор съдържащ барий, за да подчертаете органите и как те обработват разтвора. Барият е бяло, варовито вещество подходящо за подчертаване на черно-бели изображения, но не е толкова добро за вкус. Ще бъде подсладен и ароматизиран, но все още има тебеширен вкус. Ще пиете по-гъсти и по-леки смеси от разтвора по време на теста.
Освен бариевия разтвор, който трябва да пиете не би трябвало да има дискомфорт по време на процедурата.
Долна част на GI тракт: Ще лежите настрани върху накланяща се рентгенова маса поставена в хоризонтално положение. Рентгенов технолог ще закрепи с ремъци и след това ще постави клизма с бариев контрастен разтвор. Контрастният разтвор ще запълни долната част на стомашно-чревния тракт подчертавайки долната част на тънките черва и дебелото черво.
По време на теста масата ще бъде наклонена под различни ъгли, за да помогне за разпространението на бариевия разтвор в тялото и да представи различни изгледи на флуороскопа.
В някои случаи технологът може да инжектира въздух в ректума, за да осигури допълнителен контраст на рентгеновите лъчи.
Изследването на долната част на GI тракт може да причини известен дискомфорт включително газове, спазми и силно желание за акане. След като бъдат направени първите няколко рентгенови снимки ще Ви помогнат да отидете до тоалетната и да раздвижите червата си, за да изхвърлите колкото е възможно повече от бария.
След това ще се върнете в стаята за рентгеново изследване за още рентгенови лъчи като този път се разглежда разтвора на барий, който остава върху лигавицата на червата.
След теста
Като цяло можете да възобновите нормалните си дейности и диета веднага. Ще бъдете насърчени да пиете много течности, за да помогнете за изчистването на бария. Може да имате бели изпражнения в продължение на няколко дни докато варовитият бял барий премине. Понякога барият ще причини временна диария или запек, но това трябва да отзвучи от само себе си след около ден.
Безопасни ли са изследванията на стомашно-чревния тракт?
Флуороскопските изследвания са неинвазивни и почти безрискови. Ползите почти винаги надвишават ниските рискове. Има малък риск от алергична реакция към някое от веществата в контрастния разтвор, ако не сте били изложени на тях преди.
Излагането на радиация от флуороскопията е по-голямо от това от стандартните рентгенови лъчи, но все още се счита за безвредно.
Рискът би дошъл от многократна експозиция за кратък период от време. Така, че по възможност, ако лекарят прецени няма да се правят няколко последователни рентгенови снимки. Избягвайте излагането на рентген, ако сте бременна.
Рискът от инфекция е много нисък. Допълнителният риск свързан с тест на долната част на GI трак макар и много нисък е рискът от разкъсване на чревната стена. Ако това се случи може да се наложи операция.
Лекарят ще обсъди с Вас резултатите от теста.
Флуороскопските стомашно-чревни прегледи са изключително полезни за достигане до същността на стомашно-чревните проблеми.
Ако имате някакви необясними симптоми между поглъщането на храната и начина по който тя излиза споделете с лекаря си.
https://my.clevelandclinic.org