Скали за оценка на болката
358Скалите за болка са инструменти, които описват нивото на болка. Здравните специалисти използват диаграми със скала на болката, за да оценят пациентите и да вземат решение за най-подходящия курс на лечение.
Има няколко различни скали за болка всяка със своите плюсове и минуси. Някои са лесни и бързи за използване, но са по-малко прецизни. Други са по-подробни, но могат да са по-трудни за интерпретиране. Децата най-лесно използват скала за болка, която включва изражението на лицето.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПКК С ОТСТЪПКА ТУК!
Лекарите и изследователите често използват един от четирите основни типа:
- Числовата скала: Измерва болката по скала от 1 до 10
- Визуалната аналогова скала: Категоризира болката по хоризонтална линия варираща от лека до тежка
- Скала на болката с изражение на лицето – ревизирана (FPS–R): Използва хоризонтална линия илюстрирана с изражения на лицето, за да представи различни нива на болка
- Вербална скала за оценка: Нивото на болката се описва с думи
Тези скали за болка са едноизмерни, което означава, че хората могат да използват или думи или изображения, за да опишат болката. Многоизмерните скали за болка обикновено са по-задълбочени и отнемат повече време за използване.
Важно е да се отбележи, че скалите за болка не осигуряват обективно измерване на болката. Болката е субективна така, че това което един човек може да определи като лек дискомфорт може да бъде тежко за някой друг.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЯМР С ОТСТЪПКА ТУК!
Лекарите използват всеки тип скала за болка, за да преценят как болката засяга пациент. Когато решават коя да използват вземат предвид.
- Възраст или ниво на грамотност на пациента: Хората с ниски нива на грамотност могат да намерят по-лесно да оценят болката с помощта на чисто визуални скали. Здравните специалисти могат да предпочетат да използват цифрова или вербална скала когато оценяват нивата на болка при възрастни
- Когнитивни способности: По същия начин хората с когнитивни увреждания могат да намерят по-лесно да използват скала за лицето. Изражението на лицето може да бъде по-лесно за разбиране от хората, ако са в шок след нараняване, приемат силно обезболяващо лекарство или имат затруднения с говора
- Област или специализация на лекаря: Някои скали за болка може да са по-полезни от други в зависимост от специализацията на лекаря. Например в спешно отделение лекар може да предпочете да използва едномерни скали тъй като те осигуряват по-бързи резултати. Онкологът може да избере многоизмерна скала така, че да може напълно да разбере как ракът засяга живота на пациента
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
Скалите за болка с изражения на лицето като FPS–R и скалата на Wong-Baker са сред най-популярните за описание или оценка на болката.
FPS–R оценява болката по скала от 1 до 10, като 0 означава „без болка“ и 10 „много силна болка“. Всяко ниво е придружено от изражение на лицето вариращо от задоволство до разтревожено.
Скалата на Wong-Baker е много подобна на FPS–R с някои разлики в изражението на лицето и изразяването. 0 означава „без болка“, а 10 означава „боли най-силно“.
Скалите за болка на лицето са лесни за разбиране от пациентите. Лекарите често ги използват за оценка при деца, но могат да бъдат полезни и ако има езикова бариера. Те обаче имат някои ограничения.
Изражението на лицето на тези скали за болка показва колко болка чувства човек вътрешно, а не как изглежда лицето външно. Това може да бъде объркващо за децата, които могат да интерпретират изразите като емоции като например радост или тъга.
Числова скала за оценка
Обикновено включва хоризонтална линия отбелязана с числата 0–10. Пациентите посочват числото, което най-добре представя нивото на болка, която изпитват.
Преглед от 2018 г. предполага, че възрастните без когнитивни увреждания намират числената скала за оценка лесна за използване. Освен това позволява на хората да бъдат по-конкретни отколкото скалите с по-малко от 10 нива на болка. Специалистите често ги използват, за да събират данни тъй като са лесни за тълкуване.
Хората от някои култури обаче могат да предпочетат по-визуален метод. Например проучване от 2018 г. установява, че възрастните непалци предпочитат FPS–R, а друго отбелязва, че хората говорещи суахили също предпочитат скала на лицата.
Визуална аналогова скала
Може да варира по външен вид. Някои са линии с „без болка“ в единия край и „силна болка“ в другия. Хората отбелязват точка между тези крайности, за да покажат колко болка изпитват. Едно от предимствата е, че могат да изразят точното си ниво на болка.
Това може да бъде полезно за пациенти, които имат дългосрочни състояния с нива на болка, които варират с времето. Те са по-чувствителни инструменти за специалистите. Проучвания от 2017 г. показват, че те са надеждни и точни.
Въпреки това може да е трудно за хората да оценят болката по тези скали без указания или пояснения особено, ако имат когнитивни увреждания. Здравните специалисти могат също да се затруднят да интерпретират резултатите.
Вербална скала за оценка
По този начин хората описват болката вербално по скала от „лека“ до „тежка“. Многобройни проучвания показват, че хората намират тези скали за лесни за разбиране и използване като същевременно предоставят надеждна информация.
Вербалните скали за оценка обаче са по-малко чувствителни в сравнение с визуалните аналогови скали. Те също могат да доведат до неразбиране и могат да представляват езикова бариера за хора, които не говорят различен език от този на лекаря. В тези случаи някои специалисти могат да намерят цифровите скали по-лесни за използване и тълкуване.
Кратка скала за опис на болката
Скалата за кратък опис на болката (BPI) е малък въпросник, който се попълва така, че здравните специалисти да оценят болката и как влияе.
Скалата BPI измерва интензивността на болката, местоположението на болката, до колко болката пречи на ежедневния живот и колко болка изпитва човек в рамките на определен период от време. Съдържа и снимки, за да помогне на някого да опише къде е болката.
Скалата BPI също така разглежда колко дълго продължава болката както и влиянието на лекарствата за болка. Завършването обаче отнема повече време от по-проста скала за болка.
Въпросник за болка на McGill
Въпросникът за болката на McGill (MPQ) е друг въпросник, който хората попълват сами, за да отчетат болката.
В допълнение към тежестта на болката MPQ измерва как се чувства болката физически позволявайки на хората да опишат усещания като парене или пулсиране. Също така разглежда как това засяга емоционално. Това може да бъде полезно за оценка на болката от дълготрайни състояния.
MPQ отнема повече време за завършване в сравнение с други техники за измерване на болката, което го прави по-малко удобен.
Трябва да се посети лекар, ако изпитвате болка, която е силна или прекъсва ежедневните дейности. За болка, която е внезапна и силна обадете се на 112 или в местното спешно отделение.
https://www.medicalnewstoday.com