Страхът е полезен за жените? Това не ни изненадва!
3404Възможно е да има научно основание за това, защо кандидатите за президент казват на избирателите: Опонентът ми ще унищожи икономиката или защо кампаниите против тютюнопушенето казват, че пушенето ще ви убие". Изследване, проведено от Американската психологическа асоциация разкрива, как страхът може да се използва, за да повлияе на отношението и поведението, особено сред жените. Техните открития, публикувани в списание "Психологически бюлетин", подкрепят продължаващия дебат за това дали тактиката "страх" е достатъчно успешна, за да накараш някого да промени мнението си или да действа по определен начин.
Тези жалби са ефективни при променящите се нагласи, намерения и поведение, се казва в изследването.
Представяне на страх удвоява вероятността от промяна в сравнение с непредставянето на нищо или представянето на твърдение, което предизвиква ниски нива на страх.
За проучването изследователите разглеждат повече от 50 години данните от 127 различни проучвания с над 27 000 участници. Те откриват, че страхът е най-влиятелен, когато целевата аудитория се състои предимно от жени; когато съобщението е еднократна препоръка; и когато тактиката страх, ще помогне да се избегне опасност. Така например, в едно от проучванията, когато е внушен страх на участниците, за полово предавани заболявания, които ще се отразят негативно върху бъдещи взаимоотношения, участниците са по-склонни да носят презервативи, ако предупреждението е последвано от препоръка, с която да се избегне заплахата.
Защо страхът доказва, че е толкова ефективен отново и отново? Когато хората усещат опасността, предизвикана от кампания срещу тютюнопушенето, което заплашва пушещия цигара със смърт, мозъците реагират мигновено, като изпращат сигнали през нервната система. Кръвта изпомпва към мускулните групи, необходими за действие, което от своя страна забавя способността на мозъка да направи ясно решение по отношение на това как да се отговори на възприетата заплаха. С други думи, наблюдава се отговор от типа "бий се или бягай".
Съкратен пакет ”Детска градина” за дете, за 13 лв. от СМДЛ "Надежда 1"
Филър за устни или запълване на бръчки Juvedem ultra 3 1мл. от Клиника ДермаКонсулт!
Изследванията, извършени в края на 1980 г., разкриват разлика в половете, когато те се страхуват, което може да обясни защо жените реагират по-добре, отколкото мъжете. Според "Психологията днес" това се отнася до ролята на половете в обществото. По-приемливо е за жените да реагират на страха с вълнения, докато мъжете асоциират страха с безпомощност, което намалява способността им да действат и да контролират ситуацията. Разбира се, това не е общоприето за всички ситуации, но обществото е оформило начина, по който мъжете и жените реагират на емоциите, и на свой ред променя начина, по който страхът влияе на поведението им. Тъй като жените имат по-остра реакция на страх, те имат по-малко време да се замислят или да направят нещо за промените в поведението им.
Страхът не винаги работи веднага, но ни кара да се замислим. Например, когато хората са предупредени, че тютюнопушенето ще ги убие, те не изхвърлят цигарите или не премахват навика веднага в отговор на страха. Но все пак се формира мисъл това да се случи в бъдеще.