Страхът за близките! Как ни вреди и може ли да се справим с него?
35000Много хора прекарват голяма част от живота си, погълнати в тревоги и угриженост дали за себе си, дали за близките. Този процес взема огромно количество енергия и отнема от жизнеността на тялото. Страховете и тревогите са може би най-големите врагове на човека. Те ангажират ума, не водят до никакви решения на проблемите и създават паника и скованост. Страхът за близките е един много често срещан проблем, на който рядко се обръща внимание. Много родители прекарват времето си в тревоги по децата си, както е възможно и обратното. Съпрузи проявяват своята "грижа", тревожейки се за другия. НО тревожните мисли и страховете за някого НЕ означават загриженост за него. Може да звучи парадоксално, но е факт. Страхът за близките НЕ е проява на загриженост. Защо?
Да стоим и да мислим и визуализираме непрекъснато как нещо лошо се случва на някого категорично не е проява на любов и загриженост. Да избираме в главите ни да се въртят най-лошите сценарии е наш личен избор и това не ни прави грижовни и любящи близки. Мислите са енергия, следователно смятате ли, че негативните и тревожни мисли спрямо някого биха му направили добро?
Какво стои зад страха за близките ни?
Зад страха за близките стоят няколко неща.
"Страх ме е да не загубя контрол."
Имаме нужда да контролираме всичко, което се случва около нас. Това, разбира се, е невъзможно да се случи, затова се появяват тревогите. Страхът, че събитията няма да се развият по начин, по който искаме, създава такава паника, че това води ума ни до тревожност и скованост. Страхът, че понякога събитията ще се случат по начин, по който няма да ни хареса и да ни е приятен, още повече засилват тази тревожност. Но какво може да направим? Абсолютно нищо. Трябва да разберете, че не всичко зависи от вас и че не можете да контролирате много от събитията в живота си. Да, понякога нещата няма да ни харесват, дори може да са доста болезнени. Но и тези периоди са част от живота на земята. Понякога събитията трябва да се случат по определен начин, който не зависи от вас и вие трябва да приемете това.
"Страх ме е, че няма да се справиш." Страхуваме се, че някой няма да успее да се справи сам с дадена ситуация и това ни създава тревоги. Знаете ли, колко често казваме на другите хора: "Внимавай!". Смятате ли, че този съвет е полезен за някого? Категорично НЕ. Как си мислите, че помагате на някого като му казвате да внимава? Всеки един човек с адекватно чувство за самосъхранение внимава непрекъснато и реагира в ситуациите, в които е нужно. Това, че сте казали на някого да внимава, не означава, че той ще бъде по внимателен. Напротив, по-скоро му прехвърляте страха си. Родителите много често казват това на децата си, но реална полза от това, няма.
Страх ме е, че аз няма да се справя.
Друга причина е страхът, че ние няма да се справим и няма да можем да продължим напред, ако с някого се случи нещо лошо. Тук нещата отново опират до контрола над събитията от една страна. От друга проблемът се състои в недоверието към света, към живота, към хората. Имайте доверие в себе си.
Помислете за това, колко от вашите тревоги някога са се случвали? По-малко от 99,9% от притесненията ни са се превръщали в реалност, но въпреки това много хора продължават да живеят в тревоги. Когато прекарате време в тревога и страх, вие изчерпвате моментално своята жизнена енергия, изпълвате тялото си с паника и скованост. Най-вероятно вашият страх няма да се сбъдне, но умът ви вече е изтощен и изпълнен с негативни мисли. Струва ли си инвестирането на ценно време и енергия в подобен негативен и изтощителен процес? Разбира се, че не. Не знаете какво ще се случи след 1 седмица, 1 месец, 5 години, 10 години и т.н., затова просто се наслаждавайте на настоящия момент, за да може в последния ден от живота си да си кажете: "Да, живях пълноценно и съм щастлив от това!"
Как да се справим със страха за близките?
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
Пуснете контрола.
Този контрол освен проблеми, не ни създава нищо друго хубаво. Пуснете го. Нямате нужда от него. Доверете се на живота и изживейте времето си в спокойствие и мир. И да се тревожите, и да не се тревожите, каквото трябва да се случва, ще се случи и вие няма как да промените някои събития. Освободете се от контрола и създайте в себе си убеждения, че всичко се случва за ваше добро. Огледайте се и си спомнете всички ситуации, в които Вселената ви е съдействала да получите това, което искате или ви е предпазила от нещо лошо. Вярвайте, че и за напред ще е така.
Доверете се.
Имайте доверие и вяра в силата и способностите на близките си, че могат да се справят. Много родители възприемат децата си като хора, които трябва да обгрижват и пазят цял живот. Това не е така. Към децата не трябва да се подхожда със страх и тревоги. Те трябва да бъдат научени да се грижат за себе си, а не да им бъдат прехвърляни страхове, които не са техни. Не създавайте убеждения у децата си, че светът е страшно и опасно място, защото създавате почва за развитието на един тревожен ум. Научете ги да се грижат за себе си и им имайте доверие. Това ще им създаде увереност.
Осъзнайте страха.
Осъзнайте, че страхът и тревогите вземат от жизнената ви енергия и по този начин си вредите. Освен това чрез тях НЕ проявявате загриженост към вашите близки, защото съзнанието ви е изпълнено с негативни мисли и следователно с негативна енергия. Ако искате да им помогнете, им изпратете мислено любов и положителна енергия, визуализирайте ги, че са здрави и че са добре. Това определено би помогнало повече на тях и вас.
Отпуснете се и пуснете контрола. Доверете се! Това ще ви позволи да живеете по-щастливо и по-спокойно!
Автор: Лилия Илиева