Суперхраните - мода или факт
1369Повечето от нас са чували за "суперхрани", храни с толкова висока хранителна стойност, че може да изглеждат почти чудотворни. И все пак кое е факт и кое измислица когато става въпрос за тези храни?
Много от нас може да са се изкушили да закупят определена храна поради определянето й като суперхрана. Безброй продукти, включително някои плодове, зеленчуци, подправки, зеленчуци на прах и протеинови барове носят този етикет.
Какво представляват суперхраните?
Понастоящем няма определена научна дефиниция за това коя се смята за суперхрана. Най-общо казано терминът описва храни богати на хранителни вещества и за които е известно, че предлагат значителни ползи за здравето.
Продуктите наречени Суперхрани са много използвани в света на уелнес индустрията. Например при търсене в интернет ни се предлагат страница след страница продукти брандирани като суперхрани включително сметани за кафе, зелен чай на прах, сушени плодове и добавки, някои от които са прекалено скъпи.
Компаниите печелят милиони от етикетирането на тези продукти като суперхрани. Размерът на глобалния пазар на суперхрани се оценява на 137 милиарда долара през 2018 г. Но наистина ли отговарят на това за което толкова се шуми?
Много здравни експерти са предпазливи по отношение на термина суперхрана и с основателна причина. Няма определена дефиниция на думата и няма разпоредби относно използването на термина върху етикетите на опаковките.
Поради това няма гаранция, че продукт с етикет за суперхрана предлага някакви специални ползи за здравето или съдържа определени хранителни вещества.
Потребителите често могат да мислят, че продуктите със суперхрана на етикета им са по-здравословни от другите продукти което не е непременно вярно. Това може да доведе до това, че потребителите да харчат пари за скъпи продукти предлагани на пазара като здравословни, като суперхрани на прах, протеинови блокчета и добавки когато могат да получат повече ползи на по-ниска цена чрез закупуване на плодове и зеленчуци.
Нещо повече много суперхрани съдържат патентовани смеси от плодове и зеленчуци на прах и не разкриват колко от всяка съставка или количеството витамини, минерали и антиоксиданти съдържа една порция. Европейският съюз дори е забранил използването на този термин върху етикетите, освен ако не е придружено с изрични подробности за хранителното съдържание на продукта.
Някои диетолози изразяват притеснения, че етикетът суперхрана може да накара някои хранителни продукти да изглеждат така сякаш имат почти чудодейни ефекти върху здравето.
Например в интервю за The Observer през 2007 г. Катрин Колинс диетолог в интензивно отделение в Trust на NHS в Съри и Съсекс в Обединеното кралство изразява това безпокойство без съмнение.
"Терминът суперхрана е в най-добрия случай безсмислен и в най-лошия вреден", предупреждава тя казвайки, че много хора имат "погрешни идеи" за хранителни продукти, които обикновено се обозначават като такива. Не само, че няма научно определение за суперхрана, но самата концепция може да бъде подвеждаща. Освен това обявяването на някои храни като хранителни талисмани създава впечатлението, че обикновените, достъпни и ежедневни храни по някакъв начин са дефицитни.
Популярни суперхрани
Много храни се считат за суперхрани поради благотворното им въздействие върху здравето и профилактиката на заболяванията. Повечето от тях са на растителна основа, но някои храни на животинска основа като сьомга също са получили това наименование.
Диетолозите понякога обозначават следните храни като суперхрани, въпреки че признават, че няма приета дефиниция за термина:
- боровинки
- кейл
- Годжи Бери
- семена от чиа
- мака
- спирулина
- цитрусови плодове
- плодове акай бери
- какао
- джинджифил
- чесън
- ленено семе
- семена от чиа
- люти чушки
- нар
- метличина
- куркума
- зелен чай
- сьомга
- авокадо
- кръстоцветни зеленчуци
- цвекло
Този списък обаче в никакъв случай не е изчерпателен и има много други храни, които хората често наричат суперхрани.
Въпреки, че няма определена дефиниция за суперхрана, тъй като много здравни експерти са скептични към термина някои храни класифицирани като такива са свързани със значителни ползи за здравето.
Например плодовете, които хората често описват като суперхрани имат асоциации с няколко ползи за здравето. Някои проучвания показват, че консумацията на горски плодове може да има връзки с подобрена съдова функция и намалени рискови фактори за сърдечни заболявания. Въпреки това се препоръчват допълнителни изследвания, за да се проверят тези констатации.
Диетите с високо съдържание на кръстоцветни зеленчуци, като зеле, броколи и карфиол също имат връзки с по-нисък риск от сърдечни заболявания и някои видове рак.
Междувременно е доказано, че чесънът осигурява противоракови, антидиабетни и антихипертензивни ефекти.
А цитрусовите плодове се славят с впечатляващата концентрация на противовъзпалителни и антиоксидантни метаболити включително флавоноиди, алкалоиди, каротеноиди, кумарини, фенолни киселини и етерични масла.
Вероятно повечето храни считани за суперхрани, биха могли да са от полза за здравето по един или друг начин.
Това е така, защото те обикновено са концентриран източник на витамини, минерали и полезни растителни съединения като полифеноли и каротеноиди, за които е известно, че влияят положително на здравето по редица начини, включително намаляване на възпалението и защита срещу клетъчни увреждания.
Причината е, че каротеноидите и полифенолите са антиоксиданти, които могат да предпазят от оксидативен стрес-дисбаланс на клетъчно ниво, който играе ключова роля в процесите на стареене.
Някои суперхрани обаче се считат за по-добри от другите храни, въпреки че няма доказателства, че са по-здравословни. Например, зелето се счита за суперхрана която много хора вярват, че е по-здравословна или по-добра от другите видове зеленчуци.
Въпреки, че зелето е наистина здравословно и може да бъде от полза за тялото по няколко начина включително намаляване на възпалението и потенциални антитуморни ефекти това не означава, че други зеленчуци са по-малко здрави или че зелето е предпоставка за оптимално здраве.
Много други зеленчуци, които не са толкова популярни включително кресон, тученица и швейцарски манголд са много хранителни и свързани с ползите за здравето. Например тези зеленчуци също предлагат изобилие от антиоксидантни и противовъзпалителни съединения като полифеноли и каротеноиди, които могат да помогнат за защита срещу клетъчни увреждания.
Проучванията показват, че консумацията на диета с високо съдържание на храни богати на тези съединения като кресон и манголд може да предложи защитни ефекти срещу здравословни състояния, включително сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2. Те също са богати на много витамини и минерали.
Всъщност едно проучване изследва зеленчуците относно концентрацията на хранителни вещества и установява, че кресонът, китайското зеле, манголдът, цвеклото, спанакът, цикорията, роменът, горчицата и ендивията съдържат по-високи нива от 17 хранителни вещества, включително калий, калций, желязо, тиамин, рибофлавин, ниацин, фолат, цинк и витамини А, В6, В12 и С отколкото зелето.
Сьомгата е друг пример за храна, която може да се счита за хранително по-добра. Осигурява концентриран източник на омега-3 и други важни хранителни вещества въпреки, че други риби включително херинга, скумрия и сардини, също са пълни с омега-3 и може да са по-достъпни от сьомгата.
Това обаче не означава, че храните, които обикновено се маркират като суперхрани не са важни за здравето. Това просто предполага, че много други храни предлагат подобна хранителна стойност, но не са толкова популярни като силно предлаганите на пазара суперхрани.
Цялостната Ви диета има значение
Въпреки, че се обръща толкова много внимание на специфични храни като суперхрани, хората не могат да оцелеят с един тип храна.
Консумираме разнообразна диета включваща разнообразни храни някои от които съдържат повече хранителни вещества или различни видове хранителни вещества от други. Поради тази причина цялостната диета, а не включването на една храна е от значение при обсъждането на здравето.
Ако диетата съдържа някои суперхрани, но най-вече се състои от ултрапреработени храни като бърза храна и храни с високо съдържание на добавена захар ползите от суперхрани вероятно ще бъдат по-големи от потенциалните отрицателни ефекти на ултра обработените храни.
Като алтернатива, ако вашата диета се състои предимно от храни като плодове, зеленчуци, боб, ядки, яйца, подправки, билки и риба и съдържа ограничено количество преработени храни този избор вероятно ще насърчи здравето и ще предложи известна защита за здравето дори, ако нито една от тях не се счита за суперхрана.
Тези храни съдържат хранителните вещества, от които тялото се нуждае, за да функционира оптимално. Диетите с ниско съдържание на ултрапреработени храни и високо съдържание на пълноценни храни са последователно свързани с по-нисък риск от заболяване и по-дълъг живот.
Освен това диетата е само едно парче от големия пъзел което съставлява цялостното здраве. Други фактори включително физическа активност, сън, стрес и генетика, също трябва да бъдат взети под внимание.
Липсата на сън, заседналият начин на живот и психологическият стрес са свързани с повишен риск от заболяване и ранна смърт. Генетичната податливост може също да увеличи вероятността от развитие на определени здравословни състояния.
Така, че макар, че консумирането на диета богата на продукти считани за суперхрани вероятно ще бъде от полза за цялостното здраве по-важно е да се съсредоточите върху цялостното качество на вашата диета, а не върху конкретни храни.
Консумирането на питателна, балансирана диета особено богата на зеленчуци и плодове без значение дали носят етикета за суперхрана или не е един от най-добрите начини за насърчаване на здравето и намаляване на риска от различни здравословни състояния.
https://www.medicalnewstoday.com