Видове храносмилателни ензими и тяхната функция
1521Храносмилателните ензими са вещества, които помагат при храносмилателните процеси. Те се секретират (освобождават) от слюнчените жлези и клетките покриващи стомаха, панкреаса и тънките черва. Храносмилателните ензими правят това като разделят големите, сложни молекули, които изграждат протеини, въглехидрати и мазнини на по - малки. Това позволява хранителните вещества от тези храни лесно да се абсорбират в кръвта и да се пренасят през тялото.
Понякога имаме дефицит на храносмилателни ензими. Тези недостатъци са свързани с различни здравословни състояния.
Има няколко храносмилателни ензима: амилаза, малтаза, лактаза, липаза, захараза и протеази. Някои състояния могат да доведат до дефицит на храносмилателни ензими. В този случай може да е необходима добавка с храни, добавки без рецепта или добавки с храносмилателни ензими с рецепта.
Какво представляват храносмилателните ензими?
Храносмилателните ензими се освобождават когато:
- Помислите за хранене
- Помиришете и опитате храната
- Започне храносмилателният процес
Някои храни изискват определени храносмилателни ензими, за да разградят специфичните хранителни вещества които съдържат. Различни здравословни състояния особено тези, които засягат панкреаса могат да доведат до дефицит на храносмилателни ензими. Това е така, защото панкреасът отделя няколко ключови ензима.
Често тези недостатъци могат да бъдат коригирани чрез промяна на диетата. Можете да избягвате определени храни или да ядете храни съдържащи естествени храносмилателни ензими. Можете също така да приемате ензимни добавки с рецепта или без рецепта.
Видове храносмилателни ензими
Всеки от многото различни храносмилателни ензими е насочен към конкретно хранително вещество и го разгражда във форма която може да бъде усвоена. Най - важните храносмилателни ензими са:
- Амилаза
- Малтаза
- Лактаза
- Липаза
- Протеази
- Захароза
Амилаза
Амилазата е важна за смилането на въглехидратите. Разгражда нишестето до захари. Амилазата се секретира както от слюнчените жлези така и от панкреаса. Измерването на нивата на амилазата в кръвта понякога се използва като помощно средство при диагностицирането на различни заболявания на панкреаса или други заболявания на храносмилателния тракт.
Високите нива на амилаза в кръвта може да означават:
- Запушен или наранен канал на панкреаса
- Рак на панкреаса
- Остър панкреатит, който е внезапно възпаление на панкреаса
Ниските нива на амилаза може да означават хроничен панкреатит (продължаващо възпаление на панкреаса) или чернодробно заболяване.
Малтаза
Тънките черва освобождават малтаза която е отговорна за разграждането на малтозата (малцова захар) до глюкоза (проста захар). Тялото използва глюкозата за енергия. По време на храносмилането нишестето се трансформира частично в малтоза от амилаза. След това ензимът малтаза променя малтозата в глюкоза. Тази захар или се използва веднага от тялото, или се съхранява в черния дроб като гликоген за бъдеща употреба.
Лактаза
Лактазата (наричана още лактаза-флоризин хидролаза) е ензим, който разгражда лактозата, захар намираща се в млечните продукти. Превръща лактозата в простите захари глюкоза и галактоза.
Лактазата се произвежда от клетки известни като ентероцити, които покриват чревния тракт. Лактозата, която не се абсорбира се ферментира от бактерии в червата. Това може да доведе до газове и разстроен стомах.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
Липаза
Липазата е отговорна за разграждането на мазнините до мастни киселини и глицерол (обикновен захарен алкохол). Произвежда се в малки количества от устата и стомаха, а в по-големи количества от панкреаса.
Протеази
Наричани още пептидази, протеолитични ензими или протеинази тези храносмилателни ензими разграждат протеините до аминокиселини ииграят роля в множество процеси в тялото:
- Клетъчно делене
- Съсирване на кръвта
- Имунна функция
Протеазите се произвеждат в стомаха и панкреаса. Основните са:
- Пепсин: Пепсинът се секретира от стомаха, за да разгради протеините в пептиди или по-малки групи от аминокиселини. След това тези аминокиселини се абсорбират или разграждат допълнително в тънките черва
- Трипсин: Трипсинът се образува когато ензим секретиран от панкреаса се активира от ензим в тънките черва. След това трипсинът активира допълнителни панкреатични ензими като карбоксипептидаза и химотрипсин, за да помогне за разграждането на пептидите
- Химотрипсин: Този ензим разгражда пептидите до свободни аминокиселини, които могат да се абсорбират от чревната стена
- Карбоксипептидаза А: секретирана от панкреаса разгражда пептидите на отделни аминокиселини
- Карбоксипептидаза B: Секретирана от панкреаса разгражда основните аминокиселини
Захароза
Захаразата се отделя от тънките черва където разгражда захарозата (захарта в трапезната захар) на фруктоза и глюкоза. Това са по - прости захари, които тялото може да усвои
Захаразата се намира по дължината на чревните власинки. Това са малки структури, подобни на косми, които покриват червата и абсорбират хранителни вещества в кръвта.
Дефицит на храносмилателни ензими
Има различни здравословни състояния, които могат да попречат на отделянето на достатъчно храносмилателни ензими за пълно смилане на храните. Някои са наследствени генетични заболявания, докато други се развиват с течение на времето.
Лактозната непоносимост възниква когато не сме в състояние да смиламе лактоза поради недостатъчно производство на лактаза от тънките черва. Когато консумирате млечни продукти може да изпитате:
- подуване на корема
- диария
- болка в корема
- газове
Има няколко форми на непоносимост към лактоза.
Вродена лактазна недостатъчност
Вроденият лактазен дефицит (наричан още вродена алактазия) е рядка наследствена форма на непоносимост към лактоза. Случва се когато новородените не могат да разграждат лактозата в кърмата или адаптираното мляко. Те получават тежка диария, ако не им се даде алтернатива без лактоза.
Вроденият дефицит на лактаза се причинява от мутации в гена LCT, който "дава инструкции" за производството на ензима лактаза.
Липса на лактаза
Липсата на лактаза е често срещан тип непоносимост към лактоза която някои хора развиват като възрастни. Засяга около 65% от хората и се причинява от намалена експресия (активност) на LCT гена. Симптомите обикновено започват 30 минути до два часа след ядене или пиене на млечни продукти.
Повечето хора с липса на лактаза поддържат някакво ниво на лактазна активност и могат да продължат да включват малко количество лактоза в диетата си. Това може да бъде под формата на сирене или кисело мляко тъй като и двете се понасят по - добре от прясното мляко.
Вторична лактозна непоносимост
Вторичната непоносимост към лактоза се развива когато производството на лактаза е намалено поради заболявания, които могат да увредят тънките черва. Тези заболявания включват целиакия или болест на Крон както и други заболявания или наранявания, които засягат чревната стена.
Екзокринна панкреатична недостатъчност
Панкреасът произвежда ключовите храносмилателни ензими амилаза, протеаза и липаза. При екзокринна панкреатична недостатъчност (EPI) има дефицит на тези ензими. В резултат на това тези хора не могат да усвояват правилно храната особено мазнините. Здравословните състояния, които засягат панкреаса и са свързани с EPI:
- Хроничен панкреатит: Възпаление на панкреаса, което може трайно да увреди органа с течение на времето
- Кистозна фиброза: Наследствено генетично заболяване което причинява тежко увреждане на белите дробове и храносмилателната система включително панкреаса
- Рак на панкреаса
Храни с високо съдържание на храносмилателни ензими
Разнообразие от храни особено тропически плодове и ферментирали зеленчуци имат естествено високо съдържание на храносмилателни ензими, които могат да ускорят храносмилането на определени хранителни вещества.
Храносмилателните сокове изискват хидратация така, че се уверете, че пиете вода през целия ден.
Добавки с храносмилателни ензими
Хората които нямат достатъчно количество храносмилателни ензими или които искат да поддържат здравословно храносмилане трябва да обмислят допълване на диетата си с храносмилателни ензими като се хранят със здравословни храни, които съдържат естествени храносмилателни ензими. Но също може да се приемат хранителни добавки под ръководството на лекар.
Добавките с храносмилателни ензими могат да бъдат:
- Хапчета
- Прахчета
- Капки
Има добавки с рецепта както и добавки без рецепта.
Добавки с рецепта
Ензимните добавки с рецепта се препоръчват при състояния, които засягат функционирането на панкреаса като хроничен панкреатит или рак на панкреаса.
Добавки без рецепта
Няма достатъчно висококачествени проучвания за тях така, че е трудно да се разбере дали са достатъчно ефективни. Добавки, които не изискват рецепта:
- Добавките с лактаза могат да помогнат на хора с непоносимост към лактоза да усвояват млечните продукти и се предлагат под формата на таблетки или капки
- Бромелаинът е мощна протеаза от плода или стъблото на ананаса, която се предлага под формата на капсула, таблетка или прах и може да помогне при храносмилането на протеина
- Папаинът от папая може да помогне с усвояването на протеини
Както при прием на всяка добавка консултирайте се с лекар преди да вземете храносмилателен ензим без рецепта, за да сте сигурни, че е безопасен за Вас.
https://www.verywellhealth.com