Заболявания на щитовидната жлеза и връзката с диабета
10321Не е необичайно при някои пациенти да има както заболяване на щитовидната жлеза така и диабет. Всъщност при диабет тип 1, диабет тип 2, инсулинова резистентност или метаболитен синдром рискът от развитие на заболяване на щитовидната жлеза се увеличава.
От друга страна заболяването на щитовидната жлеза увеличава рискът от развитие на метаболитен синдром или диабет тип 2. Връзката е още по - силна при наднормено тегло или затлъстяване.
Заболяване нащитовидната жлезаи кръвна захар
Щитовидната жлеза, органът с форма на пеперуда в основата на шията играе основна роля в регулирането на много от функциите на тялото включително метаболизма или как тялото използва енергията.
Тъй като заболяването на щитовидната жлеза пречи на метаболизма кръвната захар (глюкоза) която иначе би се използвала за енергия може вместо това да започне да се натрупва. Това увеличава риска от диабет и затруднява управлението накръвната захар, ако вече има диабет.
Хипотиреоидизмът може да доведе до ниска кръвна захар.
Хипертиреоидизмът (свръхактивна щитовидна жлеза) е тясно свързан с хипергликемия (висока кръвна захар).
Хипергликемията причинена от заболяване на щитовидната жлеза също може да допринесе за метаболитен синдром. Метаболитният синдром е група от пет състояния които увеличават риска от сърдечни заболявания, диабет и инсулт:
- високи нива на глюкоза
- високо кръвно налягане
- високи триглицериди
- нисък HDL холестерол
- голяма обиколка на талията
Нелекуваният метаболитен синдром може да прогресира до диабет тип 2.
Щитовидната жлеза помага за регулиране на метаболизма (преобразуването на храната в енергия). Заболяването на щитовидната жлеза може да наруши метаболизма позволявайки нивата на кръвната захар да се повишат. Високите нива на кръвната захар увеличават риска от диабет тип 2.
Заболяване на щитовидната жлеза иинсулин
Заболяването на щитовидната жлеза може да повлияе на нивата на инсулин и да попречи на производството на инсулин. Инсулинът дава възможност на клетките да използват глюкозата за енергия. Това понижава кръвната захар.
Тъй като хипертиреоидизмът повишава метаболизма инсулинът се елиминира от тялото по - бързо от обикновено. Това може да доведе до висока кръвна захар и повишен риск от диабет тип 2. Пациентите с диабет които се нуждаят от инсулинови инжекции може също да имат нужда от по - високи дози.
От друга страна хипотиреоидизмът (неактивна щитовидна жлеза) намалява метаболизма. Когато това се случи инсулинът може да се задържи което води до понижаване на кръвната захар (хипогликемия). За хората приемащи лекарства за диабет спадът понякога може да бъде изключителен водещ до замаяност, дезориентация и безсъзнание. Това може да увеличи риска от диабет или да направи диабета по - труден за контролиране.
В допълнение към проблемите с метаболизма на глюкозата и производството на инсулин има няколко други връзки между заболяването на щитовидната жлеза и диабета.
Изследване на АНТИТЕЛА ТАТ и МАТ на щитовидната жлеза от Лаборатории Кандиларов
ПАКЕТ "Щитовидна жлеза" TSH, TAT и МАТ за 31 лв. на над 100 адреса, от МДЛ "Рамус"
Автоимунно заболяване
Диабет тип 1 е автоимунно заболяване при което имунната система атакува клетките които произвеждат инсулин. Има определени форми на заболяване на щитовидната жлеза наречено тиреоидит на Хашимото и болест на Грейвс които също са автоимунни. Проучванията показват, че повечето хора с диабет тип 1 в крайна сметка ще развиятболестта на Хашимото.
Болестта на Грейвс от друга страна причинява хипертиреоидизъм. Около 10% от хората с диабет тип 1 ще развият болестта на Грейвс.
Хипоталамус - хипофиза - надбъбречни жлези
Хормоните на щитовидната жлеза и инсулинът се влияят от три органа които работят заедно: хипоталамус, хипофизната жлеза и надбъбречните жлези.
Наричани хипоталамо - хипофизна - надбъбречна ос тези органи изпращат сигнали един към друг и заедно контролират реакцията на тялото към стреса. Те правят това като коригират нивата на хормона на стресакортизол. Проблеми с някой от органите в оста могат да повлияят на това колко или малко се произвежда кортизол.
Високите нива на кортизол могат да доведат до хипергликемия и понижени нива на хормоните на щитовидната жлеза.
Ниските нива на кортизол могат да доведат до хипогликемия и повишени нива на хормоните на щитовидната жлеза.
Превенция и управление
Ако сте диагностицирани със заболяване на щитовидната жлеза или диабет постигането и поддържането на оптималното тегло е един от най - добрите начини за предотвратяване на другото състояние. Поддържането на кръвната захар или хормоните на щитовидната жлеза под контрол също може да помогне.
Ако имате инсулинова резистентност при която тялото не реагира на инсулин както трябва заболяването на щитовидната жлеза може да направи кръвната захар по - трудна за контролиране. Като управлявате инсулиновата резистентност с лекарства, диета и упражнения може да успеете да избегнете диабет както и усложнения от заболяване на щитовидната жлеза.
Като управлявате хипертиреоидизма с лекарства, диета и упражнения можете също да намалите риска от диабет тип 2.
Ако имате диабет или заболяване на щитовидната жлеза поддържането на оптималното тегло може да Ви помогне да избегнете развитието на другото състояние. Правилният контрол на кръвната захар или хормоните на щитовидната жлеза също може да помогне.
Тъй като диабетът и заболяването на щитовидната жлеза са тясно свързани, ако имате диабет или заболяване на щитовидната жлеза правилното управление на Вашето състояние и поддържането на оптимално тегло може да намали риска от развитие на другото състояние.
Дори ако резултатите са нормални последващи тестове се препоръчват поне веднъж на две години.
https://www.verywellhealth.com