Как да помогнем на ума да си отпочине?
14392В края на деня много от нас усещат наплива на мислите. Един безкраен поток, който носи със себе си още повече изтощение. Препускането от мисъл в мисъл е познато на всеки, но това е процес, който е не само непродуктивен, но и краде от жизнената енергия. Ако проследите този безкраен поток, то ще забележите, че това не са нови мисли или нови идеи. Обикновено са сценарии, които превъртате за пореден път, страхове, които си припомняте, тревоги, с които ви е трудно да се справите, негативни събития, които трудно пускате и т.н. Изводът е, че препускането от мисъл в мисъл е изтощаващ процес и всеки един от нас трябва да намери начин, за да се справи с него.
За някои хора това представлява досаден навик, част от ежедневието им. За други претоварването на ума с мисли се появява в края на ангажиран ден. Няма значение дали се касае за навик, на който сте научили ума си или за досаден наплив на мисли от време на време. Трябва да помислите за начини, които да ви помогнат да се справяте с този проблем, за да запазите менталното си здраве и да поддържате вътрешно спокойствие.
Много е важно когато се опитвате да успокоите ума си, да НЕ СЕ ВКОПЧВАТЕ в идеята. Често срещана грешка е следната: Обстановката е прекрасна, тялото е отпуснато, но в ума се случва следното "Спри да мислиш! Спри тази мисъл! Сега ще си почивам! Край на мислите!" Това не е почивка, а съпротивление. Просто се отпуснете и дайте шанс на мислите, които се леят да преминат и не се съпротивлявайте. След няколко минути те ще притихнат. Вашата работа е да се концентрирате в тишината и спокойствието, а не в контрола. Това срещу което се съпротивлявате, ще продължава да съществува.
1. Медитация. Няма нищо по-красиво от тишината. Медитацията е процес, при който умът се освобождава от всички мисли и се концентрира в тишината наоколо. Ако никога не сте практикували медитация, то ще ви е нужно време и търпение, за да приучите ума си да намали скоростта на потока мисли и да свикне с тишината. Първоначално, ако ви е трудно да концентрирате вниманието си, може да потърсите клипове с водени медитации.
Медитацията може да бъде практикувана по всяко време на денонощието и на всяко едно място. Просто трябва да се настаните удобно и да си осигурите място, където няма да ви безпокоят в следващите 5-10-20 минути (колкото време сте решили да практикувате). Вкарването на медитация в ежедневието е навик с много положителни резултати, защото след това умът освен, че е отпочинал, но е и по-спокоен. По-този начин може за момент да заглушите шума на ежедневието и да се концентрирате върху вътрешния си глас и върху тялото си.
2. Останете насаме с природата. Шумът на природата е най-успокояващото и блажено нещо за ума. Разбиването на морските вълни в брега на морето, шумът на вятъра, потрепването на листата на дърветата, песента на птичката, реката… рай за душата. Отделяйте редовно време за себе си, което да прекарате сред природата. Природата ще успокои и ума, и тялото ви. Тя има способност да отнема негативната енергия и напрежението, които сме натрупали, както и да ни зарежда със сили и жизненост. Освен спокойствието, което носи, природата има в себе си и много отговори. Просто я послушайте и вземете най-доброто от нея. Насладете й се.
3. Тишина с някого. Да си помълчите с някого, в чиято компания се чувствате спокойни и защитени, е нещо наистина прекрасно. Ние хората понякога не успяваме да общуваме и да се разбираме с думи, но затова пък енергията и интуицията ни напътстват. Тишината с любим човек е както успокояваща, така и свързваща. Отпуснете се в прегръдка или просто в компанията на някого и се насладете.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
4. Да бъдете заети е най-доброто лекарство. Разбира се, говорим за техники за релакс и успокояване на ума. Бъдете заети и отделяйте време за любимите си занимания, спорт, хоби и т.н., а не за поредния ангажимент. Движението и спортът са основни врагове на депресивното настроение, а любимите занимания ще ви заредят и ще отклонят съзнанието ви в една по-ведра посока.
5. Йога или други практики. Йога е един прекрасен начин за откъсване от материалния свят и потапяне в едно доста по-дълбоко и красиво място. Чрез йога освен, че се отпуска ума, но и тялото става по-гъвкаво и стегнато. Има още редица енергийни практики, женски практики, дихателни техники, които са изключително зареждащи. Открийте вашата и по този начин освен, че си гарантирате метод за релакс, но и развивате духовната част във вас.
6. Планирайте си почивката. Работата и ангажиментите са точно толкова важни, колкото и почивката. В противен случай умът и тялото "прегарят". Много хора се оплакват, че нямат никакво време за почивка, докато в същото време поемат ангажимент за поредния проект. Почивката трябва да бъде планирана и ежедневно да присъства в графика. Дали ще е специален обяд с любима храна или медитация, разходка или спорт. Може също така да отделяте вечерите задължително за отпускане. Когато и да е, времето за почивка всеки ден трябва да го има.
Имайте търпение към себе си и дайте време на ума си да се отпусне. Първоначално може да ви е трудно, особено ако никога не сте практикували техники за успокояване на ума. Важно е да знаете, че всеки един навик може успешно да бъде създаден за по-малко от месец. Бъдете упорити и резултатите ще са налице. Вашето спокойствие е най-важно и инвестицията в него си струва всяка цена!
Автор: Лилия Илиева