Камъни в бъбреците! Кои са методите за лечение?
5692Бъбречно-каменната болест е едно сравнително често срещано заболяване, особено в райони със сух и топъл климат, какъвто е и този на Балканския полуостров. Според статистиките, честотата му е около 2 % в България. Причините за бъбречната калкулоза са най - разнообразни и условно могат да бъдат разделени на такива от външната среда и от организма. Към първата група спадат сухия и топъл климат, намаления прием на течности, пиенето на така наречената твърда вода и други. От друга страна към вътрешните причини се отнасят честите пикочни инфекции, особено тези с бактерият протеус вулгарис, повишеното съдържание на калций и някои други вещества в урината.
Бъбречната калкулоза може да бъде безсимптомна, но в голяма част от случаите в даден момент се проявява - обикновено като бъбречна колика. В тези случаи тя изисква лечение, което може да бъде няколко различни типа:
Консервативно лечение
Ехография на малък таз, в Болница "Доверие"
Виртуална цистоскопия на пикочен мехур със скенер (компютърен томограф) от МБАЛ "Доверие"
Консервативното лечение се състои в опит за унищожаване на бъбречните конкременти чрез неоперативни методи. В зависимост от това дали камъните се образуват в кисела или алкална урина, може да се опита, съотвтено алкализиране или подкиселяване на урината. Има множество различни препарати, повечето от тях - на билкова основа, които могат да дадат ефект. Приемът на големи количества вода и чайове (2 - 3 литра дневно) също е много важен.
Екстракорпорална литотрипсия
Екстракорпоралната литотрипсия е метод, при който се използват високоенергийни ударни вълни за разрушаване на бъбречните конкременти. С помощта на ултразвук или под рентгенов контрол се открива конкремента и към него се насочват ударните вълни чрез специален апарат. Целта е конкремента да се раздроби на малки парчета, които да могат да се изхвърлят по естествен път ( чрез уриниране). Методът е подходящ при конкременти с размери до 25 милиметра и не трябва да прилага при пациенти с пикочни инфекции, тумори на бъбреците, нарушения в процеса на кръвосъсирването и нарушена проходимост на пикочните пътища.
Ендоскопски методи
Ендоскопските методи се осъществяват чрез уред, наречен уретерореноскоп, чрез който се прониква през уретрата, пикочния мехур и уретерите до легенчето на бъбрека. Уретерореноскопа разполага с оптична система, светлинен източник и работен канал за различни инструменти. Конкрементите могата да бъдат извадени от уретера чрез различни кошнички и щипки, но ако не са с прекалено големи размери. В противен случай уретерореноскопа ги разбива чрез ултразвук, лазер или друг източник на физична сила. Методът е най - подходящ за камъните, разположени в долната и средната част на пикочопроводите (уретерите). Може да се извърши с обща или спинална анестезия.
Оперативни методи
В случаите, в които се касае за конкременти с големи размери, особено така наречените, кораловидни конкременти, които имат форма на отливка на вътрешната част на бъбрека, както и при усложнена бъбречнокаменна болест (инфекция, кървене) се пристъпва към оперативно лечение. То може да се състои в отваряне на бъбрека и изкарване на камъка ,със или без част от бъбречния паренхим, или отстраняване на целия бъбрек, ако той тотално е изгубил функцията си.