Кашлица при деца – причини, характеристика, лечение! Кога да потърсим лекарска помощ?
15362Кашлицата при децата е един от най-честите симптоми и водеща причина за посещение на лекарските кабинети. Инфекциите на дихателните пътища са чести в детска възраст поради анатомични особености и незрялост на имунната система. Кашлицата се разглежда като симптом на заболяване от страна на дихателната система, но всъщност тя е рефлекс, който може да подпомогне оздравяването. Кашлицата може да бъде в резултат на две причини:
- дразнене на дихателните пътища и по-точно тяхната лигавица от бактериални и вирусни патогени, от чужди частици, прах, алергени.
- образуване на голямо количество секрети в трахеобронхиалното дърво, които чрез кашлицата се отделят.
При дразнене на дихателните пътища се стимулират рецептори в дихателната лигавица, които изпращат сигнал по периферни нерви до продълговатия мозък, където се намира центъра, отговорен за кашличния рефлекс. От него отново чрез нерви импулсите достигат до дихателната мускулатура и се осъществява закашляне в резултат на форсирано издишване.
Какви видове може да бъде кашлицата и кога трябва да посетим лекарския кабинет?
Кашлицата според наличието или отсъствието на секрети се разделя на суха и влажна. Според продължителността й бива остра и хронична (границата е 1 месец). Кашлицата също така звучи по различен начин в зависимост от нейния произход - фаринкс, ларинкс, трахея или бронхи. Тревожни сигнали и знак, че трябва да посетите лекарски кабинет са лаеща кашлица, отделяне на секрети, нощна кашлица, хъркане и нарушения в съня, дълбока кашлица. Освен кашлицата важни симптоми от страна на дихателната система, заради които трябва да бъде потърсен специалист, са: свиркане при дишане, затруднено дишане, хлътване на ямките над гръдната кост и ключиците при вдишване.
Кои са най-честите причини за кашлица при деца?
Инфекциите са най-честата причина. Бактериалните или вирусните причинители предизвикват дразнене на лигавицата, което води до появата на суха кашлица. С развитието на заболяването обикновено се появява влажна кашлица заради образуването на секрети, тъй като се нарушава дейността на ресничките и те не успяват да очистят дихателната лигавица. Също така с развитието на заболяването се развиват възпалителни промени като оток на лигавицата. Това води допълнително до образуване на още секрети и до ограничаване на лумена на бронхите. Това може да затрудни дишането. Обикновено инфекциите протичат с остра кашлица, която отминава от 1-2 седмици до месец.
Друга причина за кашлица може да бъдат хроничните заболявания като астма, хроничен бронхит, хронична пневмония, муковисцидоза (кистична фиброза), аномалии на дихателните пътища. При тези състояния е характерно, че боледуванията следват едно след друго, няма добър ефект след антибиотичните лечения и се налагат рехабилитационни и очистващи дихателните пътища мерки. При тези заболяванията кашлицата може да е хронична, а може и при обостряния да протичат с остра.
Преглед на бели дробове при специалист пулмолог за 51 лв. в Медицински център "Калимат"
При деца също често срещана причина за остра и внезапна кашлица е аспирацията на чуждо тяло. Децата имат навика да слагат в устата си дребни играчки или други предмети, които могат да попаднат в трахеята или бронхите. Също така докато се хранят заради несъвършени рефлекси често се задавят или пък започват да плачат и да се смеят. Родителите трябва да бъдат внимателни и наблюдателни, за да може да съобщят за момент на задавяне и това да насочи лекарите към бърза диагноза и адекватно лечение.
Консултацията със специалист е задължителна при:
- остра кашлица над 1 седмица с или без секрети
- хронична кашлица
- чести и последователни боледувания, които не се повлияват добре след антибиотична терапия
- затруднено дишане
- свиркане при дишане
- задавяне и продължителна кашлица след това
- поява на остра и внезапна кашлица
Как се поставя диагнозата? Как се установява причината за кашлицата?
Подробният преглед е задължителен. Много са важни оплакванията, които дават информация за началото на заболяването, характеристиката на кашлицата и нейното развитие в хода на времето. Понякога може да се наложат лабораторни изследвания и рентгенография. При съмнение за муковисцидоза може да бъде проведен потен тест.
Какво е лечението на кашлицата при деца?
Лечението е строго етиологично, т.е. лекува се причината за нея. Ако инфекцията е бактериална се прилагат антибиотици. Ако инфекцията е вирусна се прилагат имуномодулатори и антивирусно медикаменти. Както при остри, така и при хронични заболявания често се прилагат муколитици (медикаменти, които втечняват бронхиалния секрет) и бронходилататори (медикаменти, които разширяват бронхите и улесняват дишането). Хоспитализация може да се наложи по преценка на специалист. При аспирация на чуждо тяло, то трябва да бъде отстранено чрез бронхоскопия.
Кашлицата е чест симптом в детска възраст, на който трябва да се обръща адекватно внимание. Може да бъде резултат от банална инфекция на дихателните пътища до хронично белодробно заболяване.