Кметът на италианския град Бергамо: "Използвайте добре времето, което все още имате"
3265Бергамо е епицентърът на кризата COVID-19 в Европа в момента. Близо 400 души са загинали там. В интервю кметът Джорджо Гори описва влошаващото се ситуация в местните болници и предупреждава Германия и други страни за това, пред което са изправени.
В неделя загриженият италиански премиер Джузепе Конте e направил личен призив към служители в болницата Ospedale Papa Giovanni XXIII в Бергамо. Искал да знае дали националното правителство в Рим може да направи нещо, за да помогне. Ултрамодерната клиника почти не може да обхване безбройните пациенти на COVID-19, които трябва да лекува от Бергамо и околностите. В болницата има недостиг на защитни маски, дихателни апарати, лекари и медицински сестри. Наскоро италианската армия изпрати 20 военни лекари за помощ в болницата. В момента всяка доставка на кислородни бутилки до медицинското заведение е събитие, което заслужава да се отбележи в новините.
В рамките на четири дни броят на заразените в Бергамо се е удвоил до почти 3800 при последно броене, а смъртните случаи са се утроили. Телефонните горещи линии на отговорните органи звънят нон-стоп, защото все повече хора се обаждат да съобщят за симптоми на кашлица или треска.
Джорджо Гори, 59-годишен, член на социалдемократите, е роден в град с 120 000 жители близо до Милано. През 2014 г. става кмет на Бергамо. Преди това е работил като журналист и като шеф на телевизионната станция Канале 5. Гори от дни предупреждава, че Бергамо е на ръба на пропастта и че няма да може да издържи на кризата за много по-дълго. Водещият сайт за новини в Германия Шпигел" публикува интервю с Джорджо Гори.
Шпигел: Г-н кмете, каква е настоящата ситуация в Бергамо?
Гори: Много критична. Броят на болни постоянно нараства. За съжаление, много хора, нуждаещи се от грижи, умират заради епидемията.
Шпигел: Какво можете да направите в тази ситуация?
Гори: Главният фронт минава през нашите болници. Създадохме стотици нови легла в интензивните отделения през последните седмици. Призовахме за помощ от лекари практикуващи във всяка област, както и пенсионирани лекари и общопрактикуващи лекари и ги подготвихме възможно най-бързо за готовност за разгръщане на коронавируса. Всъщност има отлична система за здравеопазване в моя град и в Ломбардия. Но при тези обстоятелства е наистина, наистина трудно.
Шпигел: Какво се случва в болниците в момента?
Гори: Наранява ни това което съобщават приятелите които работят там. Това е почти като да си в защитните окопи. Те работят денонощно, без сън. Мнозина за съжаление са се заразили и сега са болни у дома. На всичкото отгоре е фактът, че липсват защитни маски и очила. Най-важното е, че отчаяно търсим дихателни апарати и друго оборудване необходимо за интензивни грижи. Ето защо отправихме спешен апел към италианската здравна система, агенцията за гражданска защита и международната общност. И за щастие, сега получаваме подкрепа и от други страни. За съжаление обаче има много възрастни хора, на които не можем да помогнем и които не могат да бъдат отведени в болницата.
Шпигел: Има ли критерии за това кой има достъп до дихателен апарат и кой не?
Гори: Знам за някои пациенти, които са имали сложни предишни състояния и вече не се обдишват, така че устройствата да могат да се използват за други заразени лица. Това за съжаление се е случило на няколко места в Ломбардия. Но не вярвам, че това е нормално. На всеки трябва да се помогне.
Шпигел: Оставена ли е Ломбардия да се сблъсква прекалено дълго сама със своите проблеми?
"Ние бяхме първите в Европа, изправени пред тази спешна ситуация"
Гори: Ние бяхме първите в Европа, изправени пред тази спешна ситуация, която е много, много трудна за управление. В началото може би е имало малко объркване. Междувременно обаче съм убеден, че сътрудничеството между правителството, регионите и общините тук в Италия работи.
Шпигел: Възможно ли е по-ранните действия да предотвратят избухването на коронавирус COVID-19 в Италия или поне да забавят темповете на епидемията?
Гори: Можехме да реагираме по-бързо. Например във Вале Сериана тук, в района на Бергамо би могло и трябваше да бъде създадена червена зона. Това поискахме. Беше ясно, че в болницата на съседното село Алцано има много случаи на коронавируса. Точно като в болницата в Кодоньо, където на 23 февруари вече беше създадена червена зона с 50 000 жители. Но те не го направиха за нас. Изминаха няколко дни преди правителството най-накрая да се реши да закрие цяла Ломбардия и 14 други провинции на север.
Шпигел: Защо Рим се колебаеше във Вашия случай?
Гори: Не знам. Нямам никакъв интерес да лансирам политически атаки сега или да прехвърлям отговорността напред-назад. Всеки прави грешки, когато бъдете въвлечен изведнъж в подобна ситуация. Като цяло бих оценил положително отговора, който беше даден междувременно.
Шпигел: Как подготвихте своите граждани за тежестта на ситуацията?
Гори: В началото все още смятахме, че няколко предпазни мерки и правила за поведение може да са достатъчни. Че е възможно да се продължи сравнително нормалното ежедневие, ако обществения живот е само частично ограничен и се спазва минималното разстояние от един метър. Но след няколко дни разбрахме, че няма да е достатъчно. Трябва да сме много по-строги. На последната среща на кметовете това изяснихме и на премиера Джузепе Конте.
Шпигел: Как приеха хората от Бергамо новите правила?
Гори: Като цяло добре. Но две неща наистина не ми харесаха след седмица, в която никой наистина не може да напусне домовете си. Поддържахме магазините за цигари отворени за ежедневно. Но можете да залагате и със скреч карти там, например. Много възрастни хора ходят на тези павилиони от скука. Сега забраних скреч картите. Други се събраха на публични горещи точки, за да получат безплатен достъп до интернет. Ето защо изключих общинския Wi-Fi в обществени плажове. Всеки има отговорността да спазва правилата и, ако е възможно да не напуска повече дома, ако е възможно. Надявам се всеки да спази това.
Шпигел: Дали опасността все още изглежда твърде абстрактна за мнозина?
Гори: Не наистина в Бергамо. Почти всеки тук познава някой, който се е разболял или умрял.
Шпигел: Какво следва?
Гори: Най-важното нещо сега е да сме категорични и хората да спазват правилата. Мисля, че трябва да сме още по-строги. Много индустриални компании все още са отворени. Бих затворил всичко, поне тук в Ломбардия. Производството трябва да бъде ограничено до хранителни и енергийни доставки. И разбира се в медицинските технологии, защото ние отчаяно се нуждаем от повече дихателни апарати.
Шпигел: Какво можете да направите като кмет, за да направите ситуацията по-поносима за жителите?
Мога само да се надявам, че никой няма да стигне до идеята, че се нуждаем от строги икономии и намаляване на бюджетния дефицит
Гори: Много от уязвимите възрастни граждани, особено тези, които живеят сами се нуждаят от подкрепа. В допълнение към служителите в градската администрация, сега разполагаме с 500 доброволци, които да им помогнат с посещения за пазаруване и аптеки. Разработили сме и редица по-малки инициативи. Например библиотекарите в публичната библиотека четат приказки на децата във Фейсбук. Също така помолихме всеки жител да се обади на възрастни хора и да им прави компания по телефона. Доставяме големи количества храни на нуждаещите се. Никой не трябва да бъде оставен в нужда.
Грип? Изследване за грип А и грип В за 21 лв. от СМДЛ "Надежда 1"
Шпигел: Кога очаквате вълната да достигне връх?
Гори: Не знам, много съм предпазлив за това, защото знаем, че повечето от заразените са безсимптомни и не се появяват на преглед поради тази причина. Освен това има много хора, които са вкъщи болни от треска и няма да бъдат тествани, също няма да бъдат показани в статистиката по тази причина. За възрастните хора, които умират у дома ние също не знаем със сигурност дали са жертви на вируса.
https://www.spiegel.de/
Картата може да се инсталира на компютър или да се отваря от мобилно устройство.
Картата може да се отвори от тук.
Консултации ОНЛАЙН може да видите от ТУК
Абанирай се за Omed.bg от ТУК
Прочетете още:
Симптомите на коронавирус Covid-19
Как да се предпазим от Коронавирус Covid-19?
Коронавирус Covid-19: Митове и факти