Нуклеарната медицина - приложение в диагностиката и терапията
704В нуклеарната медицина и радиологията се използва радиация. В тялото се въвеждат радиоактивни изотопи известни като радиоизотопи или радиофармацевтици. В радиологията рентгеновите лъчи облъчват тялото отвън.
Според Центъра за информация за ядрени науки и технологии, САЩ около една трета от всички процедури използвани в съвременните болнични заведения включват радиация или радиоактивност. Предлаганите процедури са ефективни, безопасни, безболезнени и не се нуждаят от упойка.
Нуклеарната медицина в диагностиката
Нуклеарната медицина се използва за диагностициране на широк спектър от състояния.
Пациентът вдишва или поглъща радиофармацевтик или се прилага с инжекция. След като приеме радиофармацевтика пациентът обикновено ляга на маса докато камера прави снимки.
Камерата се фокусира върху зоната където е концентриран радиоактивният материал и това показва на лекаря вида на проблема и местоположението.
Видовете тестове за образна диагностика включват позитонна емисионна томография (PET) и еднофотонна емисионна компютърна томография (SPECT).
PET и SPECT сканирането могат да предоставят подробна информация за това как функционира даден орган. Този тип образна диагностика е особено полезна за диагностициране на:
- заболяване на щитовидната жлеза
- заболяване на жлъчния мехур
- сърдечни заболявания
- рак
Може също така да помогне при диагностицирането на болестта на Алцхаймер и други видове деменция и мозъчни състояния.
Преди в миналото диагностицирането на вътрешни проблеми често e изисквало операция, но нуклеарната медицина прави това ненужно.
След поставяне на диагнозата и когато лечението започне PET и SPECT могат да покажат колко добре работи дадено лечение.
PET и SPECT също предлагат нов поглед за:
- психиатричните състояния
- неврологичните разстройства
- пристрастяване
Други видове изображения включени в нуклеарната медицина включват:
- насочен молекулярен ултразвук, полезен при откриване на различни видове рак и подчертаване на кръвния поток
- магнитно-резонансна сонография, има роля при диагностицирането на рак и метаболитни нарушения
Приложение на нуклеарната медицина в лечението
При определени лечения се използват и радиоактивни методи. Същите агенти, които се използват в нуклеарните изображения могат да се използват за провеждане на лечение. Радиофармацевтикът може да се поглъща, инжектира или инхалира.
Един пример е радиоактивният йод (I-131). Използва се повече от 50 години за лечение на рак на щитовидната жлеза и хипертиреоидизъм или свръхактивна щитовидна жлеза. Сега той се използва и за лечение на неходжкинов лимфом и болки в костите от някои видове рак.
Прицелната радионуклидна терапия (TRT) с йод-131 (I-131) въвежда радиоактивен йод в тялото. Тъй като клетките на щитовидната жлеза или раковите клетки абсорбират това вещество то ги убива. I-131 може да се дава като капсули или в течна форма.
В бъдеще може да е възможно да се вгради химиотерапия в средства за изобразяване на лекарства, които ще се прикрепят само към раковите клетки. По този начин химиотерапията ще убие само целевите клетки, а не близката здрава тъкан. Това би намалило някои от неблагоприятните ефекти на химиотерапията.
Радиоимунотерапията (RIT) съчетава нуклеарната медицина (лъчева терапия) с имунотерапия. Имунотерапията е лечение, което имитира клетъчната активност в тялото. Комбинирането на двата вида лечение означава, че нуклеарната медицина може да бъде насочена по-директно към клетките, които се нуждаят от нея.
Използват се различни радионуклиди. Най-често срещаният е I-131 или терапия с радиоактивен йод (RAI).
Експерти по нанотехнологии, полимерна химия, молекулярна биология и биомедицинско инженерство проучват начини за доставяне на лекарствата до правилното място без да се засягат околните тъкани.
Тераностиката е подход, който интегрира техниките на нуклеарната медицина за диагностика и образна диагностика с тези за лечение. Чрез комбиниране на вектори за молекулярно насочване като пептиди с радионуклиди може да се насочи радиоактивното вещество към целевата област, за да диагностицира и да осигури лечение едновременно.
Терапия
Пациентки, които са бременни или имат съмнение за бременност когато отиват за диагностика или лечение с нуклеарна медицина трябва да информират лекаря.
Пациентът може да се наложи да носи болнична дреха или собствените си дрехи, но ще трябва да свали бижута и други аксесоари от метална основа.
Когато пациентът има лечение на щитовидната жлеза с I-131 не се използва специално оборудване. Дозирано количество се приема през устата. Това е еднократно лечение.
Пациентът не трябва да яде и пие след полунощ в деня на лечението. Ако лечението е за проблем с щитовидната жлеза лекарят обикновено съветва да се спре приема на обичайните лекарства за щитовидната жлеза между 3 и 7 дни преди лечението.
Пациентът може да успее да се върне у дома след дозата или може да се наложи да остане през нощта в здравното заведение.
Въпреки това тъй като тялото няма да абсорбира целия радиоактивен йод той ще продължи да напуска тялото през следващите 2 до 5 дни.
Пациентът трябва да избягва контакт с други хора доколкото е възможно и особено с бебета и бременни жени.
Това може да означава отсъствие от работа. Те също трябва да приготвят храната си сами, да избягват да спят с друг човек, да пускат водата в тоалетната два пъти след употреба и да перат дрехите и прането си отделно.
По-голямата част от йода ще напусне тялото чрез урината, но също така се отделя чрез сълзи, пот, слюнка, вагинално течение и изпражнения.
Жените се съветват да избягват забременяване в продължение на 6 до 12 месеца след лечението.
Всеки, който планира да пътува веднага след лечението трябва да получи писмо от лекаря тъй като радиоактивността може да се появи на сканиращите машини на летищата.
Безопасност в нуклеарната медицина
Твърде много радиация може потенциално да увреди органи или тъкани или да увеличи риска от рак.
Въпреки това когато се използва за диагностика нивото на излагане на радиация е приблизително същото като това, което човек получава по време на рутинна рентгенова снимка на гръдния кош или компютърна томография. В резултат на това нуклеарната медицина и тестовете за образна диагностика се считат за неинвазивни и относително безопасни. Тяхната ефективност при диагностициране на заболяване означава, че ползите обикновено надвишават рисковете.
Лечението с нуклеарна медицина включва по-големи дози радиоактивен материал.
Например сканиране на бял дроб с методите на нуклеарната медицина би изложило човек на 2 милисиверта (mSv) радиоактивност докато лечението на рак би изложило тумор на 50 000 mSv. Тази допълнителна доза може да повлияе на пациента и са възможни странични ефекти.
Въпреки това тъй като лечението често е насочено към потенциално фатални заболявания ползите са склонни да надвишават рисковете.
С напредването на технологиите учените се надяват, че лечението ще бъде по-насочено към тумора или заболяването като е по-малко вероятно да засегне тялото в голяма степен.
Комисията за ядрено регулиране строго регулира използването на радиоактивни материали за нуклеарна медицина, за да се гарантира безопасността на пациентите.
https://www.medicalnewstoday.com