Планински туризъм - възможни причини за подуване на глезените и краката, как да се погрижим
820Защо е възможно краката да се подуват в туристическите обувки при планински туризъм?
Три възможни причини за подуване на краката при туризъм
Причина номер 1
Когато за първи път обуете туристическите си чорапи и пъхнете краката си в туристическите си обувки оказвате натиск върху меките тъкани и кръвоносните съдове в краката. Нормалният кръвен поток се променя от тази компресия.
Може да имате "отпечатъци от чорапи" по кожата си в края на деня. Уверете се, че чорапите не са прекалено стегнати. Дълбоки очертания и вдлъбнатини в кожата означават, че имате нужда от по-подходящи чорапи за туризъм спрямо Вашите нужди.
Причина номер 2
Един важен фактор, който обяснява подутите крака след туризъм.
Докато ходите кръвоносните съдове се разширяват, за да доставят повече кръв към мускулите, но това може да доведе до изтичане на водниста течност от кръвния поток и в тъканните пространства на пръстите на краката и глезените. Това натрупване на течност наречено периферен оток е нормален процес.
В рамките на няколко часа след свалянето на чорапите и обувките особено, ако повдигнете краката си течността трябва да се е върнала в кръвния поток.
Отокът ще намалее и ще изчезне, когато течността се върне там, където й е мястото благодарение на лимфната система.
Причина номер 3
Ето и третият възможен фактор за развитие на подпухналост на краката по време на туризъм.
Краката и глезените понасят голямо натоварване под действието на гравитацията така, че течността може да се натрупа в глезените и пръстите на краката когато не седнете няколко часа подред. Така краката Ви ще изглеждат подути когато събуете обувките в края на прехода. Кратките почивки и спирането за обяд не са достатъчно време за преразпределение на течността.
За повечето туристи с нормална циркулация леко глезени или крака след туризъм не са нищо необичайно. Това е особено вярно, ако сте били на крака през по-голямата част от деня в ходене.
Всеки път когато стоите и седите кръвният поток ще се нормализира и ще върне излишната течност в сърцето.
Подуването на краката при туризъм е временно. Но ако получите подуване, което не изчезва в рамките на няколко часа когато стоите и седите след прехода споделете с Вашия лекар.
Възможно е да има основно заболяване, което става очевидно от натрупването на течност.
Важно е да посетите Вашия лекар, ако имате и подути лимфни възли, задъхвате се и губите тегло.
Ако имате болка свързана с това подуване не е нормалното подуване свързано с туризъм.
Внимавайте да разграничите това от очакваните болки в краката от туризъм.
Ако изглежда, че болката е изключително силна потърсете медицинска помощ възможно най-скоро особено, ако имате предшестващи заболявания.
Един подут крак може да показва основен физически проблем, който е бил променен или изострен по време на похода.
Можете да направите тест. Намерете точката на пулса в горната част на засегнатия крак като използвате показалеца си, за да натиснете надолу докато почувствате налягането от кръвта, която тече през вената.
Ако не можете да локализирате пулса или го усещате слабо може да има проблем с кръвообращението като кръвен съсирек.
Подут глезен и/или стъпало от едната или другата страна също може да сочи към нараняване. Ако само единият крак и глезена са подути едностранно по време или след преход трябва да потърсите медицински специалист, който да го оцени.
Асиметричното както и двустранното подуване може да е признак за животозастрашаващ проблем и времето е от съществено значение, за да получите подходяща медицинска помощ. Лекарят ще изключи вероятност като:
- сърдечно заболяване
- чернодробно заболяване
- заболяване на бъбреците
- високо кръвно налягане
- дълбока венозна тромбоза
- венозна недостатъчност
Мислили ли сте някога за благосъстоянието на краката си заклещени в обувките час след час? Свеж въздух и грижа е всичко, "което искат краката" в замяна на това да носят тялото и раницата Ви на всяка крачка. Може би подуването е тяхната молба за помощ.
Няколко идеи за грижа за краката, които да изпробвате при следващия си поход:
- Мърдайте пръстите на краката си в обувките на всеки няколко минути докато се разхождате. Това помага за извеждането на течността от тях
- Забележете дали усещате „стискащи пръсти на краката“ и полагайте усилия да отпуснете краката докато крачите надолу по пътеката
- Нека трекинг щеките поемат част от товара
- Обърнете внимание как завързвате обувките си. Това може да направи разликата в това колко подути сте в краката и глезените си по време на прехода
- При първа възможност за почивка свалете обувките и чорапите. Поставете краката на най-близкия дънер или ги подпрете върху раницата
- Погледнете добре, ако има възпалени места
- Почивате близо до студен поток или снежно поле? Хидротерапията със студена вода не само дава страхотно усещане, но и поддържа нивата на възпаление по-ниски
Пиете вода, за да сте хидратирани, но не приемате достатъчно сол (натрий, електролит) по време на преход. Техническият термин е хипонатриемия. Тъй като солта помага на тъканите да абсорбират вода ниската й концентрация позволява на водата да се натрупва и да причини подуване.
Според експерти ще трябва да пиете много вода и да избягвате много солените закуски. Най-добрата стратегия за избягване на подуване по време на преход е да похапвате когато сте гладни енергизираща храна за времето на ходене по пътеката без да прекалявате с приема на сол. Източници за умерени количества сол в храната са сушени плодове или сардини, риба тон или висококачествено сухо месо.
Поддържайте добра стратегия за хидратация при туризъм. Следете цвета на урината. Заложете на бледожълто в големи количества, за да знаете, че сте добре хидратирани.
Имат ли значение дрехите по време на поход?
Тесните, недишащи дрехи ще ограничат притока на кръв и могат да причинят подуване на крайниците, около кръста и в областта на гърдите.
По-свободното облекло помага да се движите добре по пътеката и позволява по-добра циркулация на кръвта и въздуха.
Затова избягвайте ликра, тесни спортни сутиени, ограничителни шорти или панталони, стегнати колани или маншети и плътно прилепнали колани.
Проверете дали раницата Ви пасва правилно и регулирайте презрамките и презрамката за гръдната кост докато раницата се почувства сигурна без да Ви държи стегнато.
Има едно облекло за туризъм, което може да искате да бъде плътно прилепнало: тези компресионни чорапи за туризъм, споменати по-горе.
Ще намерите правилния подход за справяне с подутите крака след туризъм след малко опити и грешки.
Как да се погрижите за подутите крака след туризъм?
- Отстранете възможно най-скоро всички стягания по краката и стъпалата: обувки, чорапи и гривни за глезени . Помислете за поход без бижутата следващия път
- Легнете и подпрете краката си на ниво над сърцето. Използвайте раницата си или натрупаните дрехи, за да направите това по-удобно
- Помолете приятел по туризъм да Ви донесе малко вода и вкусна закуска докато се излежавате
- Уверете се, че краката наистина са по-високо от сърцето. Това може да се почувства странно когато главата е по-ниско от краката, но в краткосрочен план това помага на течността да се оттича от крайниците
- Студените компреси могат да помогнат за по-бързото намаляване на подуването. Използвайте ледено студена струя вода в бутилката си с вода или студени компреси от комплекта за първа помощ
- Докато лежите помислете дали обувките за туризъм са твърде тесни или системата ви за връзки е твърде екстремна. Може да искате да промените това малко и да видите дали проблемът с подуването на краката и глезените ви се подобрява
- Прегледайте хранителния си прием на сол през последните няколко дни. Ако обичате солено ще задържате вода и ще имате подпухналост не само в краката, но и по лицето, ръцете и пръстите
- Също така помислете колко стегнати са презрамките на раницата: колана през кръста, презрамките или презрамката на гръдната кост може да намаляват нормалната циркулация причинявайки натрупване на течност в краката
Ако все още сте подути след няколко часа консултирайте се с лекар, за да изключи кръвни съсиреци, инфекция или други проблеми
Ако установите, че имате подути крака след всеки преход направете някои упражнения за подобряване на кръвообращението и обхвата на движение в глезените и стъпалата. Ще забележите подобрение в подутите крака.
Може би е време да смените обувките си за туризъм. Тежките туристически обувки могат да бъдат заменени с по-леки обувки за ходене по пътека. Или неподдържащите обувки могат да бъдат заменени от по-добра туристичесдка обувка.
Ако имате притеснения физическият преглед от Вашия лекар ще изясни ситуацията.
Наблюдавайте следващия път как ще се чувстват краката, за да подарите наслада на тялото и душата при следващото качване в планината за планински туризъм.
https://www.hiking-for-her.com