Спиш на светло? Може да навредиш на здравето си!
3421Твърде много светлина е вредно за здравето ни. До този извод води скорошно изследване на мишки, които са били подложени на непрекъснато осветление в продължение на 6 месеца. Това довело до загуба на сила и костна маса и са се появили признаци на възпаление.
Резултатите са тревожни за хора, които продължително време се излагат на светлина - като сезонните работници и болничните пациенти. В експеримента са участвали 134 мишки, които не са били на тъмно в продължение на половин година.
Данните показали, че до края на изследването мишките загубили около половината от издръжливостта си в сравнение с контролните резултати. Освен това техните кости също били засегнати.
Преглед при лекар ендокринолог + ехография на щитовидна жлеза в ДКЦ ГУРГУЛЯТ !
Изследователите установили, че костите им станали по-тънки и проявили симптоми на ранните етапи на заболяването остеопороза. Проявили се и признаци на възпаление, като повишаване на броя на белите кръвни клетки, което обикновено се свързва със стрес или инфекция.
Тези ефекти могат да бъдат свързани с нарушаването на "вътрешните часовници" на животните. При нормални условия, съществува ясна разлика между сигналите, които невроните в мозъка изпращат през деня и нощта. Когато са изложени на постоянна светлина, разликата в силата на тези сигнали е била намалена със 70 на сто, установява изследването. Т.е. излагането продължително време на светлина променя нормалните циркадни ритми в мозъка до 70%.
Резултатите подкрепят доказателствата от проучванията, които предполагат, че продължителното излагане на светлина при хора може да повлияе на здравето им. Например, жените, които се излагат на по-дълги периоди на светлина, са по-податливи на счупвания на костите им. Това от друга страна пък води до повишен риск от рак и болести на обмяната.
Екипът на Йохана Мейер от Медицинския университет в Лайден в Холандия установил, че нарушените циркадни ритми на мишките се възстановяват за около 2 седмици, след като ги поставят и на тъмно.
"Това е добра новина", смята д-р Мейер, "защото това означава, че хората, живеещи продължително време на светлина - като пациентите в интензивните отделения или недоносените бебета, които са в кувьози, могат да бъдат подпомогнати чрез въвеждане на периоди на тъмнина."