Ниска кръвна захар! Как да разпознаем хипогликемията и как да реагираме?
102773Хипогликемията представлява понижаване на плазмената глюкоза (кръвната захар) под 3 mmol/l при здрави хора и под 3,9 mmol/l при диабетици. Има разлика в стойностите, тъй като диабетиците нормално са свикнали да поддържат по-високи нива на серумна глюкоза от здравите хора и по-трудно понасят ниските кръвни захари. В състояние на хипогликемия започват да страдат всички тъкани и органи, но най-вече мозъкът.
Какви са причините за настъпването на хипогликемия?
- При здрави хора. Причината при тях най-често е продължително гладуване. При ниска кръвна захар организмът започва да действа с компенсаторни механизми и се опитва да повиши или поне да задържи кръвната захар на настоящите нива, но въпреки това може да се стигне до хипогликемия.
- При диабетици. При хора със захарен диабет тип 1 и тип 2 се наблюдават не рядко хипогликемии по най-различни причини. При болни от диабет тип 2, които са на перорална антидиабетна терапия (с таблетки) може да се получи хипогликемия в резултат на лечението. Има лекарства за лечение на захарен диабет, които стимулират непрекъснатото производство на инсулин от панкреаса (сулфонилурейни медикаменти) независимо от това дали има хранене или не. Нормално в тялото инсулин се отделя след нахранване, т.е. след повишаване на кръвната захар. При хора, които приемат такива лекарства, инсулин се отделя непрекъснато и когато те пропуснат хранене, може да се стигне до хипогликемия, тъй като се отделя голямо количество инсулин. При диабетици, които са на инсулиново лечение може да са се наблюдават хипогликемии по подобен механизъм. Или инсулинът, който се прилага, е в много високи количества, или е направена апликацията без след това да е имало нахранване. Отново има високи нива на инсулин, който е хормон, понижаващ кръвната захар. При млади хора с диабет тип 1 много често причина за хипогликемия е приемът на алкохол и приложението на инсулин.
- При хора с други заболявания. Друга причина за хипогликемии е наличието на тумор в панкреаса, който произвежда извънредно големи количества инсулин без тази секреция да бъде контролирана от приема на храна. Този тумор се нарича инсулином. Това е сравнително рядък тумор.
Какво се случва в организма когато кръвната захар е ниска?
Първоначално се намалява отделянето на инсулин, който е хипогликемичен хормон. Активират се глюконеогенезата в черния дроб (продукцията на глюкоза), гликогенолизата (разграждането на гликоген до глюкоза) и липолизата на мастната тъкан. По тези пътища започва повишаване на кръвната захар. Това се случва когато кръвната захар е под 4 mmol/l. Когато тя спадне под 3 mmol/l започват да се отделят катехоламини (адреналин), кортизол и растежен хормон, които са контраинсуларни и противодействат на инсулина. Стимулират също така процесите за производство на глюкоза в черния дроб. При ниски кръвни захари се стимулира образуването на кетонни тела (кетогенеза). По този начин тялото се опитва да компенсира хипогликемията, но въпреки това тя продължава да бъде спешно и опасно състояние, защото страдат мозъчните клетки.
Вижте ваучери с отстъпки за изследване на кръвна захар ТУК!
Как да разпознаем хипогликемията?
Пакет изследвания за хора с метаболитни нарушения, от МЛ "Д-р Ноневи"
Пакет от изследвания за диабет от МЛ "Д-р Тошкина"
Хипогликемията е спешно, остро и бързо настъпващо състояние! Симптомите й са разнообразни, но тяхната изява е важна, защото имат протективно действие. Симптомите се разделят на две големи групи:
- Неврогенни симптоми. Наричат се още автономни и са резултат от стимулиране на нервната система. Те биват тремор, учестена сърдечна дейност, изпотяване, силно чувство за глад, напрежение, безпокойство. Тези симптоми се появяват при спадане на кръвната захар под 3 mmol/l.
- Невроглюкопенични симптоми. Дължат се на гладът на мозъка за глюкоза и недостатъчните й нива в плазмата. Появяват се обикновено когато кръвната захар падне под 2,7 mmol/l. Изразяват се в замъглено зрение, нарушена концентрация, агресивно поведение, обърканост, нарушено съзнание, гърчове, кома.
Какви видове биват хипогликемиите?
В зависимост от това дали болният може да овладее състоянието си вкъщи или има нужда от спешна помощ, хипогликемиите биват леки и тежки. В зависимост от това дали са преди или след храна биват хипогликемии на гладно и постпрандиални (след хранене). В зависимост от това дали има изразена симптоматика или липсва такава, хипогликемиите биват симптоматични и асимптоматични.
При често развиващи се хипогликемии се развива толерантност. Това означава, че организмът развива поносимост към тези състояния и всяка следваща може да протича малко по-леко от предходната. Това е причина да се стига до неразпознати хипогликемии.
Как трябва да реагираме и да се справим с хипогликемиите?
При поява на симптоми или при измерени ниски нива на кръвна захар с глюкомер трябва да се предприемат действия, които максимално бързо да повишат нивата на кръвната захар. Това става с 1-2 супени лъжици захар или мед. Може да се използват и напитки с високо съдържание на захар: кола, студен чай или други. Не трябва да се използват бонбони, шоколад или други сладкиши, защото съдържат мазнини, които забавят резорбцията на глюкоза и ефект ще има най-рано след 30 минути. 20 грама захар повишава кръвната захар с около 2 mmol/l. Ако болният не е в съзнание или не може да се овладее хипогликемията в дома, то трябва незабавно да се потърси лекарска помощ. В болнични условия се правят глюкозни разтвори и се прилага глюкагон (контраинсуларен хормон, който нормално се отделя от панкреаса). Хора, които често получават хипогликемии трябва да разполагат с един флакон глюкагон, за да може те или техните близки да реагират максимално бързо.
Най-важната част от справянето с хипогликемиите е обучението на хората. Те трябва да са наясно дали имат заболяване, което да води до ниски кръвни захари, дали приемат медикаменти, които крият такъв риск и какво да правят в такава ситуация.