След 6 месеца в пандемията нарастващ консенсус - Как точно се заразяваме с Covid-19
6662Шест месеца в кризата с коронавируса има нарастващ консенсус по основния въпрос: Как хората се заразяват?
Според учените не е обичайно да се заразим с Covid-19 от замърсена повърхност. И мимолетните срещи с хора на открито е малко вероятно да разпространят коронавируса. Основният начин е взаимодействието между човек и човек за продължителни периоди. Пренаселените събития, лошо проветряваните зони и местата където хората говорят силно или пеят увеличават максимално риска. Бизнесът и правителствата разработват стратегии за защита на общественото здраве като в същото време икономиките отново се развиват.
Стоенето в къщи, забраните за големи събития и закриването на бизнеси предотвратяват милиони зарази и смъртни случаи по целия свят. Сега с повече знания могат да се разгърнат целенасочени превенции, за да се предотврати отново избухването на вируса, заявяват учени и експерти по обществено здраве. По-добра защита за живущите в домове за възрастни хора и семейства от няколко поколения живеещи в пренаселени условия. Поддържане на физическо дистанциране, носене на маски и намаляване на броя на събиранията в затворени пространства, прегради от плексиглас, добри вентилационни системи и отворени прозорци когато е възможно.
Мамография от ДКЦ Черни връх
"Не трябва да мислим за блокиране, а за начини за увеличаване на физическото разстояние", казва Том Фриден, изпълнителен директор на Resolve to Save Lives. Това включва мерки, които да улеснят възобновяването на икономическата активност, без да се подновява избухването." Широко тестване, проследяване на контакти и изолиране на хора, които са заразени или изложени на риск.
Пътят на заразяване с Covid-19 включва три стъпки:
1. Кашлицата, говоренето и дишането създават капсули, пренасящи вируси, с различни размери.
2. Достатъчно количество вирус трябва да се натрупа около Вас, за да предизвика инфекция.
3. Вирусът трябва да пробие път в дихателния тракт и да използва АСЕ-2 рецепторите, за да влезе в клетките и да се възпроизведе.
При говоренето и дишането се произвеждат капчици с различна големина, които могат да се разпръснат по въздушните течения и потенциално да заразят хората в близост. Респираторният (въздушно-капков) път се определя като основен начин на предаване на Covid-19. Големите капчици течност могат да прехвърлят вирус от един човек на друг, ако попаднат на очите, носа или устата. Но те са склонни да падат на земята или върху други повърхности доста бързо. Новият коронавирус може да се предава и чрез аерозоли или незначителни капчици, които плават във въздуха по-дълго от големите капки. Тези аерозоли могат да се вдишват директно.
Вентилацията на помещенията
В ресторант в Гуанджоу, Китай заразен, но все още не болен е предал вируса на петима други седящи на съседни маси. Вентилацията в пространството е била лоша, вентилаторите за отработените газове били изключени__. Според авторите на изследването аерозолизираният вирус от дишането или говоренето на пациента може да се натрупа във въздуха с течение на времето и силният въздушен поток от климатична инсталация да помогне за рециркулирането на частиците във въздуха__. Правилната и достатъчна вентилация е много важен фактотр. Привеждането на въздух към тавана и изпомпването му навън или вкарване на чист въздух в помещението разрежда количеството на вируса в дадено пространство, намалявайки риска от инфекция.
Факторът продължително излагане
Обикновено се определя като 15 минути или повече с незащитен човек на по-малко от 3 метра, заявява Джон Брукс, главен медицински директор на Центъра за контрол и превенция на заболяванията. Може да отнеме много по-малко време с кихане в лицето или друг интимен контакт, при който се отделят много дихателни капчици.
Свръхразпространяване
По време на църковен хор на 10 март в щата Вашингтон, 87% от присъстващите са заразени, казва Леа Хамнер епидемиолог от отдела за обществено здраве на окръг Скаджит и водещ автор на проучване, което предупреждава за потенциала на събития свръхразпространители, при които един или малък брой хора заразяват много други. Членовете на хора са сменяли места четири пъти по време на 2 часовата практика, били са плътно наредени в затворено пространство, предимно по-възрастни и следователно по-уязвими. Когато пеят хората могат да отделят много големи и малки дихателни частици. Певците също дишат дълбоко увеличавайки вероятността да вдишат инфекциозни частици.
Подобна динамика на предаване може да се разиграе в други условия където дълбокото дишане и силното говорене са често срещани през продължителни периоди като фитнес зали, музикални или театрални представления, конференции, сватби и рождени дни.
Честотата на атаките
Процентът на хората, които са били заразени в определено място или време може да бъде много висок в многолюдни събития, домове и други пространства, където много хора са в близък и продължителен контакт. Приблизително 10% от хората с Covid-19 са отговорни за около 80% от предаванията. Някои хора с вируса може да имат по-голямо вирусно натоварване или да произвеждат повече капчици когато дишат или говорят или бъдат в затворено пространство с много хора и лоша вентилация, когато са в най-инфекциозната точка на заболяването си.
Честотата на атака на Covid-19 в домакинствата варира между 4,6% и 19,3%. При едно от проучванията в Китай той е бил по-висок за съпрузите - 27,8%, отколкото за останалите членове на домакинството - 17,3%.
По принцип е по-безопасно навън, тъй като вирусните частици се разреждат по-бързо. Но малките и големи капчици представляват риск дори на открито, когато хората са в близък, продължителен контакт, заявява Линси Мар, професор по екологично инженерство на Virginia Tech, който изучава предаването на вируси във въздуха. Никой не знае със сигурност колко вирус е необходим, за да се зарази някой, но последните проучвания предлагат няколко варианта. В проучване публикувано в списанието Nature изследователите споделят, че не успели да култивират жив коронавирус, ако тампона на гърлото на пациента или милилитър храчки съдържат по-малко от един милион копия на вирусна РНК.
"Въз основа на нашия експеримент бих предположил, че ще се изисква нещо над това число за заразност", казва Клеменс Вендтнер, един от водещите автори на изследването и ръководител на отдела по инфекциозни болести и тропическа медицина в Мюнхен Клиник Швабинг. Той и неговите колеги откриват проби от заразни пациенти с нива на вируса до 1000 пъти, което може да помогне да се обясни защо вирусът е толкова заразен при правилните условия. Може да отнеме много по-ниски нива на вируса, отколкото това, което е установено при болен пациент, за да се зарази някой друг.
Промяна на политиките. Въз основа на тази възникваща картина на заразяване някои политики се променят. Стандартната процедура за някой, който тестван положително е карантината у дома. Колкото по-тясно взаимодействате с другите, толкова по-дълго трае взаимодействието, толкова по-голям е броят на хората, участващи във взаимодействието, толкова по-висок е рискът от разпространение на Covid-19, казва Джей Бътлър, CDC. Ако броят на случаите на Covid-19 започне драстично да расте когато държавите отново се отворят, "по-мащабни усилия за смекчаване на последиците, като тези, които бяха приложени през март, може да са необходими отново". Насоките към работодателите, чиито работници се завръщат включват изискване на маски, ограничаване на използването на обществен транспорт и асансьори за намаляване на експозицията и забрана на прегръдки и ръкостискане Предварително опаковани артикули за закуска и напитки, пластмасови прегради между бюратана разстояние по-голямо от 3 метра.
Лиза Бросо, консултант по защита на дихателните пътища в Центъра за изследвания и политика на инфекциозните болести на Минесота. Аерозолното предаване е страшно нещо. Това е трудно управляема експозиция и е невидима." Инфектираните хора да останат вкъщи е важно, но това може да бъде трудно поради ограниченията на тестовете. Затова може да са необходими и допълнителни протоколи за прекъсване на разпространението, като социално дистанциране в работните пространства и лични предпазни средства. Вирусът не се разпространява широко във въздуха. "Ако се предаваше като морбили или туберкулоза, при които инфекциозният вирус се задържа във въздушното пространство за дълго време или се разпространява в големи въздушни пространства или чрез системи за обработка на въздуха, мисля, че ще видите много повече хора, заразени", казва Доктор Брукс на CDC.
Доналд Милтън, професор по околна среда и здравеопазване в Университета в Мериленд. "Ако се открие вируса по време на обяд след това трябва да се свържете с хора, които са били там през това време и им казвате, че трябва да се подлагат на тест.
Съдилищата се опитват да измислят как да се съберат безопасно, като се има предвид, че съдебните заседатели обикновено седят близо един до друг, а адвокатите говорят с тях отблизо. Предприятията се опитват да разберат какви видове методи за почистване и превенция на болести да приложат, в които да инвестират най-ефективно. Докато избърсването на повърхностите и поставянето на дезинфектанти за ръцете на работните места е добро, по-големите рискове са взаимодействието отблизо лице в лице и наличието на много хора в затворено пространство за дълги периоди. Повърхностите с високо докосване като копчета за врата са риск, но вирусът се разгражда бързо.
Фармацевтичната компания Eli Lilly & Co. предлага безопасно връщане работниците в компанията. За да влязат трябва да се поставят множество слоеве лични предпазни средства, включително ръкавици, маски, очила и костюми. Въздухът е силно филтриран. Има висока защита. Местата, за които се тревожат са стаите за почивка, съблекалните и контролните пунктове за сигурност, където хората си взаимодействат. Това са пространства, в които компанията е въвела мерки за социално дистанциране, ограничение на времето и броя хора, които могат да бъдат там наведнъж.
https://www.wsj.com