Нервно-психично развитие на детето! Кога да очакваме първите усмивки, думи, игри, емоции, стъпки?
30329Детската възраст е изключително интересна, тъй като децата растат и се развиват с всеки изминал ден. Физическото развитие е много интензивно, но нервно-психичното е още повече. Именно то прави децата толкова интересни, защото започваме да наблюдаваме първите усмивки, закачки, емоции, думички и т.н. Много е впечатляващо как бебето се ражда абсолютно безпомощно и до 1-вата година вече се изправя, прави първите си крачки и започва да изучава света. За правилното нервно-психично развитие има много фактори, които го определят. Някои от тях са правилно развитие на централната нервна система, здрави и правилно функциониращи сетивни системи (зрителен, слухов, обонятелен, тактилен анализатор), семейната среда и отношението към детето.
Нервно-психичното развитие се оценява по няколко аспекта. Те са развитието на говор, склонността към игри, емоционалното състояние и поведението с околните, първите движения и физическата активност, сетивност. Върху тези аспекти трябва да се концентрираме, когато пред нас стои въпросът, дали детето се развива правилно.
Какво се случва през всеки един месец? Кога и какво трябва да очакваме от бебето?
0-1 месец. Новороденото прекарва първия един месец основно в сън. Събужданията са обикновено, защото е дошло време да хранене или то вече много е огладняло. Часовете, в които бодърства, са много малко и това е нормално, защото бебето има нужда от време да се нагоди от вътреутробния начин на живот към този след раждането. Движенията все още са абсолютно некоординирани и хаотични. Нормално крачетата са свити в коленете, а ръцете в юмрук. Това е така заради физиологичния хипертонус на мускулите, който отпада с времето и започват да се развиват и координират движенията. Бебето може само да лежи, не може да задържа главичката си изправена, нито да пълзи. Най-важно за него е да усеща сигурността и топлината на мама.
1-2 месеца. През този период започва задържането на главичката за много кратко. Хипертонусът на мускулите започва да отслабва. Светът навън става по-интересен и бебето започва да задържа погледа си за кратко върху ярки и интересни за него предмети или играчки. Появява се първата усмивка или по-скоро движения на лицето, които все още има различни хипотези, дали са израз на емоция.
2-3 месеца. През този месец бебето започва да държи главичка си изправена за по-дълго време и също така проявява интерес към човешки гласове. Ако в стаята е тихо и се чуе гласа на някого, то реагира и показва интерес. Може да се ориентира и по слух. Движенията стават по целенасочени и вече може да се обръща по корем.
3-4 месеца. Бебето вече би трябвало да задържа главичката си изправена без никакви проблеми. Започва да следи предмети или хора с поглед, които са му привлекли интереса. Започва да гука и да издава първите си звуци. Усмивките стават по-чести и вече категорично може да кажем, че са емоционална проява.
4-5 месеца. През този период движенията съвсем се изглаждат и губят своята хаотичност. Бебето започва да координира погледа си с движенията на ръцете и целенасочено посяга към интересни предмети или играчки. Реагира на майка си позитивно и показва емоции. Ясно се различава вече отношението му към близки хора - радва се и се усмихва на майка си и баща си. Може да показва леко негодувание от среща с непознати. Започват да се наблюдават първите условни рефлекси - положителна емоция при даването на храна.
5-6 месеца. Бебето започва да се обръща само. Когато легне по корем може леко да повдига тялото си с ръце и да прави първи опити да пълзи.
6-7 месеца. Вече може да стои седнало, но е все още леко нестабилно и понякога може да им нужда от подложка за гърба си. Може вече да пълзи. Заиграва се по-продължително време с играчки и лесно ангажира вниманието си с тях. Проявява интерес към предмети в стаята и показва желанието си да ги пипне и изучи.
7-8 месеца. Ярки и богати емоции. Вече държи здраво предмети и играчки, Хвърля ги хаотично по-рядко и по-продължително се заиграва с тях. Започва да казва срички ("ма", "па", "га") и да ги повтаря ("мамамама"). Това все още не се брои за първа думичка.
9-12 месеца. Вече започва да стои изправено и с помощта на детска проходилка или опората на възрастен прави първите си крачки. Разхожда се в кошарата докато се държи да парапета. До края на първата година прави първите си самостоятелни крачки. Радва се, когато го хвалят или му казват "Браво". Започва да пляска, да се смее с глас, да вика, да показва ярко емоции. Повтаря по-различни срички и започва да казва първите си думички. Изпълнява по сложни действия, които му се заръчат, като например: "Дай тази играчка!", "Къде е мама? Погледни я!". Разбира кога прави нещо неправилно, кога някой му се кара. Започва да показва нрав и да се сърди, когато нещо не му харесва.
1-2 години. През този период започва активно изучаване на света чрез движения, разходки, пипане, хващане на предмети, поставянето им в устата. Контактите се разширяват. Детето става по-отворено към други хора, които не са му познати. Проявява интерес към тях. До края на 2-рата година има речник с около 300 думи и може вече да ходи само. Започва да съобщава за естествените си нужди.
2-3 години. Периодът продължава да бъде интензивен относно нервно-психичното развитие. Обогатяват се движенията, започват игри, скачане, бягане, катерене, падания. Емоциите стават още по цветни и ярки. Контактите с деца и игрите стават по-интересни и забавни. Започват въпроси и нужда си обяснява някои неща. Към края на третата година детето вече има речник от над 1000 думи. Прави по-дълги изречения и започва да общува по-свободно.
Нервно-психичното развитие на детето зависи много от външните фактори. Правилното развитие на нервната система е от ключово значение, но едновременно с това трябва да има близки, които активно да учат и да подкрепят детето.